Artykuły

Kosmiczny Makbet

- Ona cała jest z lęku. Jej agresja i potrzeba kontroli wynikają właśnie z tego. W końcu popada w obłęd i popełnia samobójstwo - o roli Lady Macbeth mówi ALEKSANDRA KONIECZNA, aktorka TR Warszawa.

Wielki przemarsz "Makbeta" przez polskie sceny zaczął się w tym sezonie od spektaklu Andrzeja Wajdy w Krakowie. Kolejny ruch należy do Grzegorza Jarzyny. Jego spektakl ma w tytule obok imienia głównego bohatera liczbę 2007 i tym samym zdaje się nawiązywać do "Odysei kosmicznej" Kubricka oraz pytań postawionych w filmie: o cel naszych zmagań, granice ludzkiej wytrzymałości, wieczność... Lady Makbet w spektaklu Jarzyny gra Aleksandra Konieczna [na zdjęciu]. Zapytaliśmy ją o lęki i wyzwania, przed którymi staje jej bohaterka, o dziwną więź łączącą ją z mężem i władcą.

ELLE Jaki jest świat Lady Makbet?

ALEKSANDRA KONIECZNA Rządzi nim męska agresja. Lady Makbet, namawiając męża do zbrodni, działa we własnej obronie. Właściwie jeśli nie zabije, to sama zginie.

ELLE Co łączy ją z Makbetem?

A.K. Makbet pozbawiony poczucia własnej wartości trafił w ręce silnej kobiety. Moja bohaterka najpierw go uwiodła, zdobyła, teraz obezwładnia. Jest katem, a on - ofiarą. Wciąż istnieje między nimi silna namiętność, która pojawia się zwłaszcza w chwili zagrożenia. Rośnie adrenalina i podniecenie.

ELLE Co kryje się w duszy Lady Makbet?

A.K. Ona cała jest z lęku. Jej agresja i potrzeba kontroli wynikają właśnie z tego. W końcu popada w obłęd i popełnia samobójstwo. Największą jej słabością jest bezdzietność. Myślę, że jedyną pozytywną w niej cechą jest dojrzałość - dojrzałość w miłości, nawet tej psychopatycznej. Bez względu na okoliczności Lady Makbet trwa przy Makbecie.

ELLE Czy wojna w Waszym spektaklu ma konkretny wyraz?

A.K. Trwa wojna na Bliskim Wschodzie. Cały pierwszy akt dzieje się w wojskowym sztabie. Żołnierze ubrani są w europejskie mundury. Reżyser wprowadził m.in. mocne efekty pirotechniczne.

Rozmawiała Aleksandra Rembowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji