Artykuły

Augustów. Szamańskie "Dziady" Grupy Performer

Mickiewicz Wielkim Szamanem był. Tak twierdzi lubelski teatr Performer. I dlatego dzisiaj w Augustowie zobaczymy transową, szamańską wersję "Dziadów".

Przez miejscowy amfiteatr (godz. 21) przetoczą się płonące żelazne ptaszydta, a półnadzy aktorzy w świetle lamp i płonącej nafty rozgrywać będą swoją wielką uliczną improwizację na temat III części "Dziadów". Lubelscy aktorzy pod wodzą Pawła Dudzińskiego pokażą plenerowy spektakl "Demony współczesności". Wszystko to przy dudniącej muzyce (łączącej techno i jazz) i wyśpiewywanych urywkach Mickiewiczowskiego dzieła. Zobaczymy tu wybór form plastycznych, pantomimę, action painting.

"Demony" to kolejny spektakl teatru Performer, który opiera się na totalnej, świadomej kreacji przez improwizację i na intuicji. Ma otwartą, wielopoziomową strukturę. - Mickiewicza pojmuję jako narodowego wieszcza - szamana, który posiadał zdolność kontaktowania się z istotami wyższymi - mówi Dudziński. - Tekst "Dziadów" Mickiewicza potraktowałem nie jako' treść literacką do odwzorowania na scenie, lecz jako tworzywo słowne, dźwiękowe, ukazane jako mantra umożliwiająca aktorom i widzom głębsze otwarcie. Odwołując się do tej wielkiej literatury romantycznej i cytując z księgi rytuałów szamańskich - pokazuję moją współczesną Polskę - opanowaną przez demony: seksu, pieniądza i śmierci.

***

Paweł Dudziński

Rocznik 1944. Rzeźbiarz, tancerz, aktor. 30 lat temu wraz z Barbarą Dudzińską zatożyl Grupę Aktywności Intuitywnej. Od 1981 roku Dudzińscy mieszkają i tworzą w Zamościu, tu stworzyli teatr Performer, skupiając wokół siebie awangardowe towarzystwo artystów. Stali się popularni, kiedy we wrześniu 1994 roku teatr wykonał na rynku w Zamościu największy obraz na świecie - o powierzchni 17 830 mkw., wpisany do Księgi Guinnessa. Do jego wykonania zużyto 1300 kg farby emulsyjnej, 500 kg pigmentu suchego i 200 kg kredy. Dudziński wymyślił Festiwal Sztuk Intuitywnych "Fortalicje".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji