Artykuły

Teatr w Poroninie

- Skupimy się wokół teatru greckiego. Temat warsztatów brzmi; "Wariacje antyczne". Skonstruujemy skróty tragedii greckich, m.in. "Antygony"czy "Medei"i na bazie problemów w nich zawartych chcę, by dzieci zaimprowizowały - mówi BARTOSZ CHOWANIEC o akcji Lato w teatrze.

Spotykam się z byłym aktorem Teatru Witkacego - Bartkiem Chowańcem w znanej warszawskiej kawiarni "Karma" przy placu Zbawiciela. Bartek jest pełen pomysłów, a o swoim projekcie chce opowiedzieć czytelnikom TP.

Bartek Chowaniec przeprowadził się do Warszawy z powodów prywatnych i zawodowych. Gra w Teatrze na Woli, w Laboratorium Dramatu.

- Cieszę się z tej zmiany, czuję, że to rozwój w moim życiu. Ale nie zamykam różnych wariantów i niewykluczone, że wrócę do Zakopanego. Z Teatru Witkacego było przykro odchodzić, ale jednocześnie wszyscy moi koledzy i koleżanki gratulowali mi i życzyli sukcesów -opowiada Bartek.

"Lato w Teatrze", bo tak brzmi nazwa ogólnopolskiego projektu funkcjonującego w Polsce od kilku lat, jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 30 czerwca a 31 sierpnia w 26 miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi widzowie poznają teatr pod opieką profesjonalnych artystów, wspólnie przygotowując spektakl. Dzięki projektowi teatr staje się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również w czasie wakacji. "Lato w teatrze" jest projektem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

- Wpadłem na pomysł by zrobić takie warsztaty teatralne w moim rodzinnym Poroninie (Bartek prowadził warsztaty w gimnazjum społecznym w Zakopanem oraz w warszawskim Teatrze Imka -przyp. red.). Mam doświadczenie i lubię to robić. Pamiętam, że w Poroninie działały różne kółka teatralne, ale chyba nigdy czegoś aż tak dużego nie było - snuje refleksje Bartek. - Będę dumny, jeśli ktoś kiedyś skojarzy Poronin z interesującymi warsztatami teatralnymi. Ale oczywiście czeka nas dużo pracy - dodaje Bartek.

Jednak wróćmy do początków. Bartek namówił na współpracę prezesa fundacji HOBO Art Foundation. Napisali wniosek, który został pozytywnie rozpatrzony i dostali dofinansowanie. Bartek namówił do współpracy także Andrzeja Bundę - dyrektora Domu Kultury w Poroninie, a jednocześnie zastępcę wójta w Poroninie. Drugą osobą, która wsparła projekt, jest dyrektor szkoły w Poroninie Zofia Chowaniec, dawna wychowawczyni Bartka w podstawówce.

- Projekt rusza 2 lipca. Będą to 2-tygodniowe warsztaty. Dzieci są ze szkół z Poronina i Suchego. W sumie ok. 20 osób. W dniach 16-17 lipca ogodz. 19 odbędą się pokazy w szkole podstawowej w Poroninie - zapowiada Bartek.

Oprócz Bartka, absolwenta Krakowskiej Szkoły Teatralnej, projekt realizuje jego narzeczona Asia Król - absolwentka łódzkiej filmówki, brat Bartka - Mieszko, który jest absolwentem filozofii i filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, oraz jego dziewczyna Kasia Nieponiecka, która skończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obecnie prowadzi pracownię ceramiczną.

- Skupimy się wokół teatru greckiego. Temat warsztatów brzmi; "Wariacje antyczne". Skonstruujemy skróty tragedii greckich, m.in. "Antygony"czy "Medei"i na bazie problemów w nich zawartych chcę, by dzieci zaimprowizowały. Chciałbym żeby dzieci nie uczyły się tekstu, ale wzbudziły w sobie pewne procesy myślowe i ukazały dramaty greckie przez swój odrębny, oryginalny pryzmat - wyjaśnia aktor.

- Mieszko dokona skrótów dramatów greckich, Kasia zajmie się scenografią, a ja z Asią zajmiemy się grą aktorską oraz kwestiami reżyserskimi. Spektakl będzie sfilmowany i spróbujemy zrobić film dokumentalny z tych warsztatów. Do końca sierpnia ma być już zmontowany. Serdecznie zapraszamy na pokazy teatralne w dniach 16-17 lipca ogodz. 19 do szkoły podstawowej w Poroninie - przypomina raz jeszcze na koniec rozmowy Bartek.

Więcej informacji na stronie: www.latowteatrze.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji