Artykuły

Zabrakło pożądania

Marta Meszaros przyrządziła sztu­kę Williamsa sprawnie i przyzwo­icie. Ogląda się ją jak odcinek am­bitniejszej telenoweli. Gdzieś jednak wyparowało tytułowe pożądanie

"Pożądanie" nie tylko w zna­czeniu dosłownym (choć i tego brakuje), ale i w znaczeniu głęb­szych sensów dramatu, głębszych związków między postaciami, głębszego zajrzenia w ich dusze. Marta Meszaros skupiła się na relacji dwóch sióstr - Blanche i Stelli. Przynajmniej tak domyślić się można z dodanych przez reży­serkę onirycznych scen, w których poja­wiają się dwie dziewczynki w białych sukienkach. Ale w przedstawieniu nie widać innych śladów tej koncepcji. Siostry przytulają się do siebie i chichoczą dziewczęco, ale to za mało. "Tramwaj" Marty Meszaros po bożemu opowiada znaną (choćby z filmu Kazana) historię neurotycznej, starzejącej się kobiety z dobrego domu, jej siostry i szwagra prostaka. Z tym, że to Blanche skupia uwagę - jest naj­lepiej zagrana.

Beata Fudalej jest jak trzeba ro­zedrgana, niepokojąca, śmieszna, uwodzicielska, magnetyczna, ta­jemnicza, żałosna. Urszula Gra­bowska (Stella) niknie w jej cie­niu: jest delikatna i niepewna, ale niewiele więcej można o niej po­wiedzieć. Łukasz Nowicki (Stan­ley) jest wybuchowy, choć jak na to, co się o nim mówi (cham, pro­stak), zbyt kulturalny. Nie wierzy się też w niechciane pożądanie, jakie wzbudza (z wzajemnością) w Blanche. Końcowy gwałt (czy to zresztą gwałt?) nie jest nieuniknionym wybuchem nara­stającego napięcia, ale zdarzeniem wy­nikającym z konsekwencji fabularnej. Widzowie ze zdumieniem słyszą, że to "randka, na którą czekaliśmy od począt­ku". Może Blanche i Stanley czekali, ale niczym się nie zdradzili. Napięcie usiłu­je zbudować muzyka i odgłosy przejeż­dżającego tramwaju (zwanego pożąda­niem), ale w aktorach go brakuje.

Ciekawość widza napędza fabuła, a nie relacje między postaciami. A że jest atrakcyjna i "życiowa", spektakl ogląda się z pewnym zainteresowaniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji