Artykuły

Koszalin. Stojąca owacja dla Chóru Kobiet na m-teatrze

Jurorzy i widzowie byli zgodni - najlepszym reżyserskim debiutem m-teatru był drugi projekt Chóru Kobiet w reżyserii Marty Górnickiej.

W sobotę zakończyły się III Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr. Przez ostatnie dni mogliśmy zobaczyć teatr w jego całej różnorodności - podkreśliła przed odczytaniem werdyktu jurorka dr Joanna Krakowska, która przygotowuje monografię "Teatr obywatelski" - historię teatru polskiego po 1945 roku. - Spektakle były zrobione w różnych poetykach i to właśnie było piękne. M-teatr to ogromnie ważny festiwal, może dziś najważniejszy w kraju. Dlaczego? Bo o twórcach, których spektakle oglądaliśmy, za chwilę będzie bardzo głośno. W najbliższych latach wyznaczą kierunki, w które będzie zmierzał teatr. Jestem dumna, że mogłam uczestniczyć w pracach jury - podsumowała.

Jury 3. Koszalińskich Konfrontacji Młodych - obok Joanny Krakowskiej zasiedli w nim Zenon Butkiewicz i Zdzisław Derebecki - po obejrzeniu siedmiu przedstawień konkursowych jednogłośnie przyznało nagrodę główną w wysokości 7 tys. zł Marcie Górnickiej za reżyserię spektaklu "Projekt II: Magnificat" w wykonaniu Chóru Kobiet (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie). Publiczność werdyktem była zachwycona (spektakl nagrodzony został owacją na stojąco).

Spektakl to eksperymentalny manifest - reżyserka i 25 pań wyłonionych w drodze castingu, często scenicznych amatorek, buntuje się przeciw służebnej roli, jaką Kościół narzuca kobietom. Na zmianę szeptem, krzykiem i śpiewem, rytmicznym tupotem oskarżają, buntują się i pokazują prawdę, której wiele osób, kobiet i mężczyzn nie chce ujrzeć. - W imieniu zespołu z całego serca dziękuję za tę nagrodę - powiedziała wzruszona Paulina Drzastwa z Chóru.

Drugą nagrodę (4 tys. zł) zdobył Paweł Palcat za reżyserię spektaklu "Zrozumieć H." z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Swoje nagrody przyznali też widzowie. Ich werdykt był zgodny z decyzją jurorów - za najlepszy spektakl publiczność uznała "Magnificat".

Najlepszą aktorką została Katarzyna Maria Zielińska, odtwórczyni roli Wiktorii w spektaklu pt. "Rewolucja balonowa" w reżyserii Sławomira Batyry z Teatru Powszechnego im. Z. Hubnera w Warszawie.

Najlepszym aktorem został Tomasz Drabek odtwórca roli Józefa K. w spektaklu pt. "Proces" w reżyserii Jacka Bały z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji