Artykuły

Łódź. Arlekin z Królem Maciusiem polecieli do Rosji

Teatr "Arlekin" wyrusza do Sankt Petersburga...a w Łodzi pracuje nad prozą J.R.R. Tolkiena

O godzinie piątej rano zespół aktorski Teatru Lalek "Arlekin" w Łodzi rozpoczął samolotową wyprawę do Sankt Petersburga. O godzinie ósmej z budynku teatru wyjechał samochód, który przez Łotwę dostarczy scenografię do spektaklu.

Teatr "Arlekin" na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP zaprezentuje bowiem w Sankt Petersburgu najnowszą premierę, "Niewielki, niemały król" [na zdjęciu], adaptację powieści Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", dokonaną przez poetkę i reżyserkę Joannę Kulmowa. Spektakl wyreżyserował Bogdan Nauka.

- Zagramy nie byle gdzie, bo w Bolszom Kukoł Teatrie, czyli Teatrze Wielkim Lalek, to najważniejszy dziś teatr lalek w Rosji. Jego dyrektor artystyczny to wschodząca gwiazda teatru - mówi Waldemar Wolański, dyrektor "Arlekina". - Będziemy promować nie tylko nasz teatr w Rosji, ale przede wszystkim Łódź.

Teatr zagra spektakl i czerwca z okazji Dnia Dziecka, ale impulsem do zaproszenia łodzian były obchody roku 2012 jako Roku Janusza Korczaka.

W Rosji "Arlekin" pokaże swój najnowszy spektakl "Niewielki, niemały król"

- To logistycznie bardzo skomplikowany wyjazd - podkreśla Wolański. - Od trzech dni niemal nie wychodziłem od notariuszy, aby załatwić potrzebne wizy i pozwolenia.

Polski konsulat zamierza wysłać na rosyjską granicę specjalny wóz, który będzie "eskortował" ekipę techniczną "Arlekina" aż do budynku teatru.

- Lwią część kosztów wyjazdu pokrywa konsulat, część dokładamy sami, ale pomoc obiecał także wydział kultury urzędu miasta - mówi Wolański. - Dopiero dwa dni temu wróciliśmy z jubileuszowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Bielsku-Białej, teraz Rosja, a niebawem, już 16 czerwca, wylatujemy grać w Anglii, w Bristolu i Birmingham.

"Arlekin" zagra na deskach scen Theatre The City Academy Bristol oraz South Birmingham College spektakl "O żabce, co nie została królewną". Zorganizowane zostaną także warsztaty dla młodych widzów.

Póki co, w coraz bardziej podupadającej siedzibie "Arlekina", trwają już pełną parą prace do ostatniej w tym sezonie premiery (przedstawienie zapowiadane jest na 24 czerwca). Będzie to spektakl plenerowy "Gil pogromca smoków" na podstawie prozy J.R.R. Tolkiena w reż. Katarzyny Kawalec.

Aktorzy od miesięcy przechodzą specjalistyczne treningi. W spektaklu, granym na Starym Rynku w Łodzi, nieodzowne będą techniki plucia ogniem i poruszania się na szczudłach. Zapowiada się efektowne widowisko...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji