Artykuły

Kraj. Strajk artystów

W dniu 24 maja artyści ogłosili swój strajk - dzień bez sztuki. W geście solidarności z artystami tego dnia większość galerii i muzeów w całej Polsce pozostanie zamknięta dla publiczności.

Artyści żądają, by rząd rozpoczął pracę nad zmianami w ubezpieczeniach społecznych, uwzględniającymi specyfikę zawodu artysty. Akcja ma zwrócić uwagę rządu i opinii publicznej na problemy tej grupy zawodowej oraz na konieczność włączenia twórców do systemu ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych. 

"Nasz kraj nie ma niczego do zaoferowania na arenie międzynarodowej po za sztuką, jednak poza honorowym uczestnictwem artyście nie wiele się oferuje. W zawód artysty wpisane jest ryzyko, ale do jakiego stopnia ryzyka można się posunąć w cywilizowanym społeczeństwie? W tej chwili nie mogę sobie pozwolić na to by być chorym, zainteresowanie mną kończy się w momencie, gdy trafiam do szpitala", mówi Zbigniew Libera, wybitny polski twórca.

Większość artystów żyje poniżej średniej krajowej, zarabiają nieregularnie i słabo. System w którym funkcjonują nie pozwala im na samodzielne odprowadzanie składek, po prostu ich na to nie stać. Pozostawienie tej grupy samej sobie nie rozwiązuje problemu, dlatego artyści chcą, by rząd rozpoczął prace nad wprowadzeniem tej grupy do sytemu. "Nikt o zdrowych zmysłach nie wskaże rynku sztuki jako źródła stałego utrzymania artysty", pisze Mikołaj Iwański, dr ekonomi "Zrozumienie zasadności postulatu stworzenie funduszu artystycznego pozwalającego na samodzielne opłacanie składek przez twórców może być miarą ambicji modernizacyjnych Polski".

Zdaniem organizatorów strajk otwiera szeroki problem osób nie zatrudnionych na etatach i braku działań rządu regulujących ich sytuację. "Zanim nazwiemy socjalne postulaty strajku artystów roszczeniowymi, zastanówmy się czy kiedyś ich problemy nie będą również naszymi", pisze Mikołaj Iwański.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

http://forumsztukiwspolczesnej.blogspot.com

forumsztukiwspolczesnej@gmail.com

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji