Artykuły

Legnica. Filmowy debiut Jacka Głomba w Polsacie

Filmową wersję teatralnego komediodramatu "Operacja Dunaj", polsko-czeski fabularny debiut reżyserski Jacka Głomba, w sobotę 5 maja o godz. 20.05 obejrzą widzowie Polsatu.

Zobaczymy opowieść o załodze polskiego czołgu (Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak i Maciej Nawrocki), weterana II Wojny Światowej o wdzięcznej nazwie "Biedroneczka", która uczestniczy w haniebnej inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.

Według filmowego scenariusza, który napisali wspólnie Robert Urbański i Jacek Kondracki, wysłużony czołg T-34 tuż po przekroczeniu granicy gubi drogę i wjeżdża w czeską gospodę "Pod Krecikiem". Tam utyka na dwa dni, podczas których polscy żołnierze próbują naprawić maszynę. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy najeźdźcy zaprzyjaźniają się z miejscowymi i muszą zrewidować swoje poglądy na czechosłowackich "buntowników". Tymczasem, zagubionego czołgu szukają nie tylko polscy dowódcy

- Nasi bohaterowie - załoga "Biedroneczki" - nie są bojownikami o wolność i demokrację. Nie kierują nimi szlachetne intencje. Dopiero to, co spotyka ich w Czechosłowacji powoduje, że na swój sposób się zmieniają. Stają przed zadaniami, które ich przerastają i przegrywając jako żołnierze, wygrywają jako ludzie. Jest to więc opowieść o duchowej przemianie, o wydobywaniu się z nikczemnej kondycji, o tym, że warto mieć marzenia - mówił Jacek Głomb.

Opowiadając o niechlubnym udziale Polaków w inwazji na Czechosłowację reżyser nie rozliczał historii, a w konsekwencji zrealizował pacyfistyczną satyrę w stylu wojaka Szwejka i pastisz przygodowego kina wojennego.

Na ekranie pierwsza liga aktorska Czech: Eva Holubova, Boleslav Polivka i laureat Oskara Jiri Menzel. Polską część obsady - oprócz już wymienionych - reprezentują także Zbigniew Zamachowski i Tomasz Kot oraz liczna grupa aktorów związanych z legnicką sceną, w tym - w brawurowej i wysoko ocenionej roli wojskowego politruka - Joanna Gonschorek.

"Operacja Dunaj" była pierwotnie teatralnym spektaklem autorstwa Roberta Urbańskiego pod tym samym tytułem. Premierę, także w reżyserii Jacka Głomba, miała w lutym 2006 roku na dużej scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Polska premiera filmu miała miejsce w sierpniu 2009 roku w Nowej Rudzie, tuż obok polsko-czeskiej granicy, którą w 1968 roku przekraczały wojska inwazyjne Układu Warszawskiego. Telewizyjna premiera odbyła się w październiku 2010 roku na antenie w Canal+.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji