Artykuły

Łódź. Dlaczego Rada Miasta nie odebrała Czarnej Maski?

W ślad za decyzjami łódzkich recenzentów teatralnych media poinformowały o ich werdykcie. Wśród zdobywców Czarnej Maski znalazła się Rada Miejska w Łodzi, która wyróżnienia nie odebrała. Anna Kuźmicka, rzecznik prasowy Rady Miejskiej fakt ten wyjaśnia.

Wyjaśniam, że: - Przewodniczący Rady Miejskiej nie został wcześniej poinformowany, iż ma odebrać to wyróżnienie w imieniu Rady podczas prapremiery w Teatrze Wielkim. Dotychczasowa praktyka dowodzi, iż laury przyjmuje z honorem, a razy z pokorą i otwartą przyłbicą. Informacja taka pozwoliłaby uniknąć sytuacji, iż nikt Czarnej Maski w imieniu Rady nie odebrał;

- Rada Miejska zapisała w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym (obejmującym lata 2004 - 2008) modernizację Teatru Muzycznego, przeznaczając na ten cel 24 mln 116 tys.zł.

W tym roku powinny być poniesione nakłady w wysokości 5 mln 442 tys. zł. Jak wynika z informacji z Wydziału Kultury UMŁ w I kwartale br. wydane zostało 50 tys. 200 zł;

- Modernizacja Teatru Muzycznego od lat należy do priorytetowych zadań. Zanim Rada Miejska wprowadziła zapis do WPI rokrocznie przeznaczała środki na modernizację teatru - nie były one jednak wykorzystywane w obecnej kadencji przez Prezydenta Miasta i podległe mu służby;

- W minionej kadencji (1998 - 2002) opracowana została koncepcja modernizacji Teatru Muzycznego wraz z harmonogramem realizacyjnym. Łącznie projekt zakładał inwestycję na poziomie 60,6 mln zł do realizacji w latach 2001 - 2007. Koncepcja ta nie została zaakceptowana przez Prezydenta.

- Warto przypomnieć, że za realizację uchwał Rady Miejskiej - w tym również budżetu - ponosi odpowiedzialność organ wykonawczy jakim jest Prezydent Miasta.

Komentarz

Kapituła "Masek" nie poinformowała Przewodniczącego Rady Miejskiej, "iż ma odebrać to wyróżnienie", ale Przewodniczący został zaproszony do Teatru Wielkiego na premierę "Kandyda", którą poprzedziła uroczystość wręczenia nagród recenzentów. Należy ubolewać, że Rada Miasta dbałość o Teatr M uzyczny definiuje jedynie jako starania o modernizację budynku. Warto przypomnieć, że łódzki Teatr Muzyczny ma najniższą dotację spośród wszystkich polskich scen muzycznych. Dwa lata temu nie pozwoliła ona na zrealizowanie żadnej premiery, w minionym sezonie powstała tam tylko jedna. A Czarną Maskę przyznano za "wieloletni brak działań zmierzających do przywrócenia właściwej pozycji Teatru Muzycznego". W imieniu kapituły nagród Michał Lenarciński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji