Artykuły

Poznań. Jerzy Schejbal na Verba Sacra

Obchodzona po raz czwarty w całej Polsce Niedziela Biblijna jest okazją, aby - jak czytamy w Liście Episkopatu: w naszych sercach i rodzinach odnowić przymierze z Bogiem. W ramach Verba Sacra odbędzie się specjalna prezentacja, poświęcona Księdze Powtórzonego Prawa.

Usłyszymy fragmenty mów Mojżesza na temat Prawa przekazanego na górze Horeb. Porusza w nich problematykę wierności Bogu i przykazaniom, próbie na pustyni, obrzezaniu serca, królom i prorokom, przekleństwom za występki. Całość kończy przejmująca scena śmierci Mojżesza na stepach Moabu.

Według komentatora prezentacji, ks. prof. dr hab. Janusza Lemańskiego z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, wydarzenia opisane w Księdze Powtórzonego Prawa rozgrywają się jednego dnia. Pojęcie "dzisiaj" pojawia się w księdze około 60 razy. Całość księgi stylizowana jest na swoisty testament Mojżesza wypowiedziany w dniu jego śmierci. Wszystko dzieje się "po drugiej stronie Jordanu" w Moabie. Minęło czterdzieści lat od kiedy Izraelici wyszli z Egiptu przekroczywszy Morze Sitowia i rozpoczęli etap wędrówki po pustyni. Już niedługo przekroczą Jordan, kontynuując podbój Ziemi Obiecanej, która leży po zachodniej stronie rzeki. Zanim to jednak nastąpi Mojżesz "zaczął wyjaśniać to prawo". Słowo "wyjaśniać" ma duże implikacje dla zrozumienia całej księgi. W istocie rzeczy nie jest ona powtórzeniem Tory przekazanej na Horebie/Synaju, lecz jej INTERPRETACJĄ.

Księgę Powtórzonego Prawa przeczyta Jerzy Schejbal, aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Towarzyszyć mu będzie młody skrzypek Mateusz Makuch. W programie muzycznym: Jan Sebastian Bach - Allemanda et Corrente z II Partity d-moll BWV 2004, Henryk Wieniawski - Kaprys op. 10 nr 5 "Alla Saltarella", Eugne Ysae - III Sonata d-moll op. 27 "Ballada".

Kwietniowa prezentacja to 127 prezentacja Verba Sacra.

VERBA SACRA Modlitwy katedr polskich

KSIĘGA POWTÓRZONEGO PRAWA

Czyta: Jerzy Schejbal

Komentarz i wybór tekstów: ks. prof. dr hab. Janusz Lemański

Muzyka: Mateusz Makuch - skrzypce

Realizacja: Przemysław Basiński

Niedziela 22 kwietnia 2012 roku godz. 17:00

Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji