Artykuły

Kraków. Spotkanie Obywateli Kultury Krakowa

Chcesz zabrać głos w sprawie kultury w Krakowie i mieć wpływ na jej kształt? Zależy Ci na jakości debaty kulturalnej w naszym mieście? Pragniesz współuczestniczyć w tworzeniu obywatelstwa w krakowskiej kulturze?

Zapraszamy na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w niedzielę 15 kwietnia 2012 roku o godzinie 10.30.

My - Obywatele Kultury Krakowa - pragniemy zainicjować dyskusję o tym, co można i należy zrobić dla kultury w Krakowie, zapoczątkować refleksję nad zmianami w naszym mieście. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i gotowych do otwarcia procesu konsultacji i negocjacji w kulturze. Chcemy zastanowić się wspólnie, w jakim mieście naprawdę chcielibyśmy żyć, a co za tym idzie, czego nam w Krakowie brakuje i jak można to zmienić? Chcemy wskazać dobre i złe strony, dostrzec szanse i zagrożenia, a w efekcie stworzyć listę rekomendacji bądź potrzeb, które zostaną przekazane radnym miejskim i dzielnicowym.

Obywatele Kultury Krakowa (OKK) to ruch społeczny, część ogólnopolskiego ruchu Obywateli Kultury działającego w wielu miastach Polski. Przystępujemy do tej wielkiej akcji społecznej, by pobudzić obywatelską refleksję o potrzebach w kulturze. Ogólnopolską akcję Obywateli Kultury zapoczątkowano kilkanaście miesięcy temu, a zdynamizowały ją starania 11 polskich miast o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Kraków nie brał w nich udziału, toteż zainicjowanie debaty o kulturze w mieście wymaga innego impulsu - i tę właśnie rolę ma spełnić ruch OKK.

Tak jak Wy jesteśmy mieszkankami i mieszkańcami Krakowa, pracownikami tutejszych placówek kulturalnych, uczelni, działaczami stowarzyszeń, artystami. Nie zgadzamy się, aby decyzje dotyczące kultury podejmowano bez konsultacji społecznych. Chcemy ustanowić nowe obywatelstwo krakowian, które ma polegać na podmiotowym traktowaniu mieszkańców, a tym samym liczeniu się z ich opinią. Przy czym nie jest to postawa konfrontacyjna wobec nikogo i niczego. Chcemy konsultować i współtworzyć życie kulturalne w naszym mieście - na co dzień i na przyszłość. Dyskutować i negocjować. Pora wyjść poza mityczny podział na jakichś "nas" i "was" czy też władzę i resztę. Chcemy rozmowy, w toku której sformułowane zostaną konstruktywne wnioski, rozwiązania przyszłościowe. Zapraszamy wszystkich do współpracy i dialogu.

Organizacja spotkania, a także pojemność sali na Uniwersytecie Ekonomicznym wymagają rejestracji do stolików tematycznych. Pozwoli to usprawnić pracę nad poszczególnymi tematami, tak aby spotkanie zaowocowało konkretnymi rezultatami.

Program:

Niedziela, 15 kwietnia 2012

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Pawilon sportowo-dydaktyczny, II piętro, sala nr 9

Plan kampusu

10.30-11.00 zbiórka uczestników

11.00-11.15 Powitanie zebranych i prezentacja założeń:

prof. Jerzy Hausner

red. Edwin Bendyk (tbc)

11.15-11.20 Moderator - przedstawienie planu pracy, podział na 8 stolików tematycznych odpowiadających ścieżkom, zgodnie ze zgłoszeniami przed spotkaniem

11.20-14.00 praca w podgrupach, której celem jest przedyskutowanie zawartości ścieżek, zaproponowanie harmonogramu dalszych prac, wyłonienie liderów ścieżek, którzy tworzyliby krakowską radę Obywateli Kultury

14.00-15.00 przerwa na lunch

15.00-17.00 sesja plenarna:

- Prezentacja poszczególnych ścieżek przez wyłonionych liderów

- Dyskusja podsumowująca

- Ostateczne wyłonienie członków krakowskiej rady Obywateli Kultury

- Plan co dalej

20.00 Hyde park, klub Literki, , ul. Berka Joselewicza 21

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji