Artykuły

Na Dzień Teatru

- Mam znajomego, który jest inżynierem. Pracuje w dziale innowacyjnym dużego koncernu. Zapytałem go kiedyś, dlaczego chodzi do teatru. Odpowiedział, że po obcowaniu ze sztuką jego ścisły umysł działa na nowych połączeniach i wtedy wpada na najlepsze pomysły, których inspiracją jest sztuka - mówi ZDZISŁAW DEREBECKI, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Rozmowa ze Zdzisławem Derebeckim [na zdjęciu], dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego:

Tradycją jest już, że Bałtycki Teatr Dramatyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru robi widzom prezent w postaci premiery. Zdaje się, że w tym roku postawił Pan na pewniaka. "Wieczór kawalerski" grany był w Niemczech, Austrii, Skandynawii. Wszędzie z sukcesami.

- Wbrew pozorom ogromnie się niepokoję. W przypadku farsy czy komedii wiemy od razu, czy publiczność dobrze się bawi.

Dlaczego farsa? Czy to gatunek szczególnie lubiany przez publiczność BTD?

- Tak. Dowodem na to jest niezaprzeczalny sukces spektaklu "Prywatna klinika". Obejrzało go już ponad 10 tysięcy widzów. I ciągle jest publiczność. I wciąż wychodzi z teatru zadowolona. Na Facebooku widzowie zamieszczają pozytywne komentarze. I to dla nas ogromna satysfakcja. Jednak "Wieczór kawalerski" to nie jest typowa farsa. Nie bazuje na humorze sytuacyjnym, ale słownym. Ma też dużo wspólnego z komedią pomyłek.

I serwuje sporą dawkę erotyki...

- Ale ta erotyka, odnosząc do czasów współczesnych, jest bardzo delikatna. Ma tak z 15 lat opóźnienia.

Dla kogo to spektakl?

- Dla każdego, kto chce przyjemnie spędzić czas, przez dwie godziny odpocząć, rozluźnić się. My mamy jeden cel - widzów ma boleć przepona.

W tym roku orędzie na święto teatru napisał znany aktor John Malkovich. Ludziom teatru życzy, by nadawali formę pytaniu "jakie jest nasze życie?" Czy to pytanie stawiacie sobie w BTD?

- Każdemu z nas jest potrzebny relaks, ale i chwila, by zastanowić się nad sobą. Potrzebujemy pobudzenia wyobraźni, by nie zasklepiać się w schematach, ale i odrobiny historii, a czasem nawet niepokoju. Na te potrzeby teatr stara się odpowiadać, bo takie właśnie jest nasze życie. A teatr jest dla wielu bardzo ważny. Mam znajomego, który jest inżynierem. Pracuje w dziale innowacyjnym dużego koncernu. Zapytałem go kiedyś, dlaczego chodzi do teatru. Odpowiedział, że po obcowaniu ze sztuką jego ścisły umysł działa na nowych połączeniach i wtedy wpada na najlepsze pomysły, których inspiracją jest sztuka.

Święto teatru to też czas na podsumowania. Jaka jest dziś kondycja BTD?

- Zawsze można lepiej, wyżej i mocniej. Ale mamy się czym pochwalić. I to nie tylko pełną widownią na lżejszych przedstawieniach. Mamy pełną widownię na przedstawieniach lżejszych, ale też nasze spektakle zdobywają uznanie najlepszych krytyków w Polsce. Weronika Szczawińska zdobyła nagrodę specjalną za reżyserię spektaklu "Jak być kochaną" podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Sukces odniósł też festiwal "m-teatr", który został Wydarzeniem Kulturalnym 2011 roku w Koszalinie. Czy w tym roku będzie trzecia edycja imprezy?

- Mogę już z radością potwierdzić - tak! Problemem były dla nas finanse. Festiwale teatralne są niezwykle kosztowne, ale udało nam się zdobyć dofinansowanie ministra kultury. To dlatego, że festiwal został zauważony i doceniony. Śmiało można powiedzieć, że choć geograficznie znajdujemy się na obrzeżach Polski, teatralnie jesteśmy blisko centrum. Dlatego od 12 do 16 czerwca zapraszam na trzecie konfrontacje młodych reżyserów z całej Polski.

***

O spektaklu

Gdy po upojnym wieczorze kawalerskim przyszły pan młody budzi się w łóżku z obcą dziewczyną, zaczyna się lawina komicznych pomyłek z niespodziewanym zakończeniem... Świetna, intrygująca i błyskotliwa sztuka angielskiego autora i aktora. Współczesna farsa erotyczna iskrząca dowcipem sytuacji, napisana ze znakomitym wyczuciem prawideł sceny. Dowód? Amerykanie wykupili już prawa do realizacji filmu! Chcą mieć doskonałą zabawę w stylu filmu "Cztery wesela i pogrzeb"!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji