Artykuły

Kraków. W Klubie Aktora nagrody i podziękowania

Międzynarodowy Dzień Teatru był okazją do wczorajszego spotkania w krakowskim Klubie Aktora "Loża", kiedy to wręczono rozmaite nagrody, a seniorom podziękowano za pracę.

Dodajmy, że Zarząd Stowarzyszenia ZASP ustanowił 20 marca Dniem Artysty Weterana Scen Polskich, Filmu, Telewizji i Radia; z tej okazji władze oddziału w Krakowie przeprowadzają zbiórkę pieniężną w krakowskich teatrach po spektaklach granych do kwietnia.

Wczorajsze spotkanie było okazją do wręczenia odznaki Honoris Gratia prof. Marii Kościałkowskiej, aktorce związanej z Krakowem od 65 lat; zagrała ok. 100 ról w Teatrze im. J. Słowackiego i Starym Teatrze. Była też przez 44 lata wykładowcą w krakowskiej PWST.

Wspomniano też wczoraj innych jubilatów: 70-lecie pracy artystycznej Haliny Kwiatkowskiej, Danuty Michałowskiej, 65-lecie - Ewy Drozdowskiej, Jana Krzywdziaka, 55-lecie - Zbigniewa Horawy, Ryszarda Szctcli (aktor rzeszowski), 50-lecie - Marii Rabczyńskiej, Ewy Zytkiewicz i Tadeusza Wieczorka.

Wczoraj też gratulowano przyznawanej przez ZASP Nagrody im. Leona Schillera, która w tym roku przypadła krakowskiemu Teatrowi Barakah, założonemu w 2004 roku przez Annę Nowieką i Monikę Kufel. Oficjalne wręczenie nagrody dziś w Warszawie.

Kolejny raz też ogłoszono laureatów Nagrody Loży, wprowadzonej za czasów prezesury Lidii Bogaczówny, a przeznaczonej dla młodych aktorów z oddziału krakowskiego, ale pracujących poza Krakowem. Otrzymała ją aktorka Teatru Maska z Rzeszowa - Ewa Mrówczyńska.

Z kolei Nagrody Syzyfa, za trud i poświęcenie na rzecz środowiska i ZASP, odebrali: Barbara Stcsłowicz, Jadwiga Lesiak, Ziuta Zającówna, Wiktor Herzig oraz doktor Janusz Sienieński (za wiele lat opieki medycznej nad artystami, za to, że rozumiał, że jeśli aktor symuluje, to dlatego, by nie dostać zwolnienia lekarskiego).

Akcenty artystyczne wnieśli w ów wieczór Ewa Leśniak, aktorka scen Śląska - piosenkami oraz Wanda Fik-Pałkowa, wystawą projektów scenograficznych.

W niedzielę z kolei w Teatrze im. J. Słowackiego, po setnym spektaklu "Pułapka na myszy", Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis odebrali: Anna Tomaszewska,Marian Dziędziel (srebrne) i Feliks Szajnert (brązowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji