Artykuły

Łódź. Wystawa "Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle"

Zdjęcia z planów filmowych, plakaty a także teksty wywiadów będzie można oglądać od poniedziałku w łódzkim Muzeum Kinematografii na wystawie "Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle". Ekspozycję przygotowano z okazji 80. urodzin reżysera.

Jak informują PAP jej organizatorzy, ekspozycja ukazuje ogromny dorobek artystyczny Hoffmana - od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem" oraz "1920. Bitwa Warszawska".

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające reżysera przy pracy z polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Piotr Kulesza z Muzeum Kinematografii w Łodzi zwraca uwagę, że "jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego".

Dodatkowo ekspozycja została uzupełniona o kolekcję plakatów do filmów Hoffmana, pochodzących m.in. z Niemiec, Rumunii, Czech, Włoch, Rosji czy Japonii. Atrakcją wystawy są również elementy scenograficzne pochodzące z największych produkcji reżysera. Na ekspozycji można podziwiać kostiumy aktorów występujących w "Ogniem i mieczem", "Starej baśni" i "1920. Bitwie Warszawskiej". Ekspozycji towarzyszy też przegląd filmów reżysera.

Wystawa, którą przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym "Zodiak" Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie, czynna będzie w Łodzi do końca sierpnia 2012 r. Ekspozycja będzie również prezentowana jako impreza towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w Muzeum Miasta Gdyni od 8 maja do 30 czerwca 2012. Następnie wystawa w wersji objazdowej zostanie zaprezentowana w Nałęczowie, Puławach, Sieradzu i pod koniec roku w Budapeszcie.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie. Studia filmowe ukończył w 1955 r. w Moskwie w Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (WGIK). W tym samym roku zadebiutował w Polsce jako twórca filmów dokumentalnych, realizując, wspólnie z Edwardem Skórzewskim, również absolwentem WGIK-u, dokument społeczny "Uwaga, chuligani". W fabule debiutował również razem ze Skórzewskim - w 1962 r. wyreżyserowali razem "Gangsterów i filantropów".

Siedem lat później powstał "Pan Wołodyjowski" - ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Film uhonorowano m.in. Złotą Kaczką dla najlepszego filmu roku. Jednocześnie powstał serial telewizyjny Hoffmana, pt. "Przygody pana Michała". Kolejnej ekranizacji sienkiewiczowskiej prozy Hoffman podjął się na początku lat 70. W 1974 r. premierę miał "Potop". Amerykańska Akademia Filmowa nominowała "Potop" do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. W Polsce historyczna superprodukcja w reżyserii Hoffmana wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 1999 r., po latach starań, Hoffman wyreżyserował według powieści Sienkiewicza film "Ogniem i mieczem".

Do najbardziej znanych filmów Hoffmana należą ponadto: "Trędowata" z 1976 r. - adaptacja powieści Heleny Mniszkówny, "Znachor" z 1982 r., "Stara baśń" z 2003 r., wyreżyserowana na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, oraz nakręcona ostatnio "1920 Bitwa Warszawska" (2011), pierwsza polska produkcja pełnometrażowa w technologii w 3D.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji