Artykuły

Lublin. "Józefinki na pięciolinii" z Magdaleną Idzik

Talent, pasja i wdzięk zaprowadziły Magdalenę Idzik, solistkę warszawskiej Opery Narodowej na prestiżowe sceny światowe. Śpiewała m. in. podczas gali "Gwiazdy dla Europy", pod batutą Jose Cury , a także u boku Andrea Bocellego. 18 marca z Robertem Grudniem, wirtuozem organów oraz Arturem Jaroniem, znanym pianistą, wystąpi w Filharmonii Lubelskiej.

Koncert zatytułowany "Józefinki na pięciolinii", nawiązuje do staropolskiej tradycji przełamania postu. Według niej, w dniu imienin Józefa można sobie pozwolić jeśli nie na huczne zabawy, to na spędzenie czasu w sposób bardziej radosny, wolny od umartwień. Dlatego w programie znajdą się zarówno utwory sakralne, klasyka oraz melodie, które lubimy i chętnie słuchamy.

Publiczność usłyszy także utwór "Duet koncertujący" Tadeusza Paciorkiewicza, oparty na rywalizacji brzmień. O sympatię widzów zmagać się będą organy nazywane przez Mozarta królem instrumentów z fortepianem, który od połowy XIX stulecia zyskał miano najbardziej popularnego instrumentu europejskiego i tego imienia dzielnie broni do dziś, wkraczając nawet do muzyki rozrywkowej.

Najcenniejsze dźwięki organowe wydobędzie Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Na fortepianie zagra Artur Jaroń, ceniony jako solista i kameralista, występujący z najlepszymi polskimi orkiestrami. Obaj współpracowali m. in. z Teresą Żylis-Garą, a obecnie z Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką. Artyści występują również w duecie, co zaowocowało wspólnym nagraniem dla Polskiego Radia. "Józefinki na pięciolinii" to także okazja, aby usłyszeć Borysa Somerschafa, kompozytora, piosenkarza, wokalistę, śpiewającego barytonem. Artysta prowadzi także Męski Zespół Wokalny Kairos w Lublinie. Koncert to także promocja młodych lubelskich talentów. Obok znanych artystów wystąpi także trzynastoletni lublinianin, Sebastian Kozub, który mimo młodego wieku jest już laureatem kilkunastu konkursów muzycznych, m. in. w Austrii, Czechach, Estonii, Chorwacji oraz na Ukrainie i na Węgrzech.

Program oraz wykonawcy gwarantują, iż koncert "Józefinki na pięciolinii" to propozycja nie tylko dla wytrawnych melomanów, ale dla wszystkich, którzy w muzyce poszukują piękna i harmonii. To także okazja dla nastolatków i studentów, chcących poznać i docenić walory muzyki klasycznej.

***

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

18.03.2012, niedziela, godz.11.00

Józefinki na pięciolinii

Duet Robert Grudzień - organy i Artur Jaroń - fortepian

Magdalena Idzik - mezzosopran /po sukcesach z Andrea Bocellim i José Cura/

Estrada Młodych

Sebastian Kozub - wiolonczela /laureat wielu Międzynarodowych Konkursów

Muzycznych/

Borys Somerschaf - baryton

W programie: duety na organy i fortepian, utwory wokalne i instrumentalne

Kompozytorzy: Moniuszko, Chopin, Franck, Paciorkiewicz, Karłowicz, Musorgski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji