Artykuły

Warszawa. Jury Script Pro 2012

W sklad skład jury konkursu scenariuszowego Script Pro 2012 weszli: Joanna Krauze (konsultant scenariuszowy, wykładowca), Leszek Dawid (reżyser i scenarzysta), Jacek Fuksiewicz (krytyk filmowy, pełnomocnik Dyrektora PISF ds. produkcji filmowej), Grzegorz Łoszewski (scenarzysta) oraz Wojciech Szumowski (reżyser, scenarzysta).

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w kwietniu, podczas festiwalu Off Plus Camera.

Zwycięzca Konkursu SCRIPT PRO otrzyma Nagrodę Główną HBO w wysokości 20 000 PLN, a Druga i Trzecia Nagroda, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wynoszą odpowiednio 12 000 PLN i 8 000 PLN. Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2012 otrzymają stypendia twórcze PISF, w ramach których będą też mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez opiekunów artystycznych ze Szkoły i Studia Wajdy. Ponadto finaliści będą mogli bezpłatnie wziąć udział w Script Forum 2012 i otrzymają roczną prenumeratę kwartalnika "Film Pro". Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas specjalnej gali w trakcie V edycji Festiwalu Off Plus Camera, w kwietniu, w Krakowie.

Konkurs jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera, partnerami są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO Polska oraz Studio Wajdy. Patronami medialnymi konkursu są: EMPIK, RMF Classic, tygodnik "Przekrój", kwartalnik "Film Pro", stopklatka.pl. SCRIPT PRO jest kontynuacją dobrze znanego konkursu Hartley-Merrill, jego głównym zadaniem jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs organizowany jest od dwudziestu lat, w tym roku po raz drugi pod nową nazwą.

W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość zgłoszeń - 250 scenariuszy. W pracach komisji selekcyjnej uczestniczyli: Denijal Hasanović (reżyser, scenarzysta), Bartosz Kurowski (dziennikarz, scenarzysta), Adrian Panek (scenarzysta, reżyser), Magda Sendecka (dziennikarka i krytyk filmowy), Maciej Sobieszczański (scenarzysta, reżyser), Michał Walczak (dramatopisarz, reżyser) oraz Maria Wojtyszko (scenarzystka).

Ostatecznej oceny prac dokona Jury w składzie: Leszek Dawid, Jacek Fuksiewicz, Joanna Krauze, Grzegorz Łoszewski oraz Wojciech Szumowski.

Joanna Krauze

Jest wykładowcą i konsultantem scenariuszowym w Szkole Wajdy. Wcześniej była specjalistą do spraw literackich Studia Filmowego "Dom" oraz wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Leszek Dawid

Reżyser, scenarzysta. Absolwent Kolegium Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor wielu krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. "Moje miejsce" i "Bar na Victorii") nagradzanych na licznych festiwalach. Nominowany do Paszportu Polityki za rok 2004. Stypendysta i członek Junge Akademie der Kunste w Berlinie, stypendysta Funduszu Scenariuszowego im. Andrzeja Munka oraz Fundacji Nipkow w Berlinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut fabularny "Ki" nagrodzony m.in. w Paryżu, Cottbus i Gdyni miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji w ramach prestiżowej sekcji kina autorskiego. Obecnie kończy prace nad filmem fabularnym o legendarnym składzie hip hopowym - Paktofonika.

Jacek Fuksiewicz

Krytyk filmowy; pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. produkcji filmowej. Współpracował z wieloma czasopismami, (m.in. "Kino", "Dialog" i "Film"). Jest autorem wielu książek i tematyce filmowej. Wykładał w Studium Scenariuszowym na PWSFTviT w Łodzi. W latach 1965-81 był pracownikiem TVP jako, m.in. redaktor w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, naczelny Redakcji Filmowej. Od roku 1984 do 1994 przebywał za granicą - był profesorem na Loyola University w Nowym Orleanie; pracował jako wykładowca i ekspert w Mediolanie i Paryżu. Do Polski wrócił w 1994 roku i został dyrektorem Canal+ Film. Od 2005 roku pracuje w PISF jako pełnomocnik dyrektora.

Grzegorz Łoszewski

Z wykształcenia teolog, oprócz tego studiował filozofię i historię sztuki. Od 1995 roku rozpoczął współpracę z Akson Studio, Studio A oraz z zespołami filmowymi: Perspektywa, Oko i Dom. Twórca scenariuszy do m.in.: "Nocy Świętego Mikołaja", reż. J. Kondratiuk (nagroda za scenariusz na XXV FFF w Gdyni (autor pomysłu na cały TV cykl "Święta Polskie"), "Komornika" reż. F. Falk (XXX FFF w Gdyni, Złoty Lew i nagroda za scenariusz, "Orzeł" za najlepszy scenariusz, pierwsza nagroda w polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill, nagrody za scenariusz na festiwalach w Moskwie i Teheranie), "Stygmatyczka" reż. W Nowak (Grand Prix i nagroda za scenariusz na festiwalu Dwa Teatry). Oprócz tego ma na swoim koncie kilkanaście adaptacji dla Teatru TV, liczne adaptacje formatów TV. Wykładowca scenariopisarstwa w szkołach filmowych w Łodzi i Gdyni.

Wojciech Szumowski

Ukończył PWSFTViT w Łodzi. Reżyser, scenarzysta, producent. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i seriali: m.in. "Powrót do Europy", "Kraina złudzeń", "W szpitalu wielkim jak świat", "W mrocznym kręgu", "Ludzie w drodze", "Pierwszy krzyk", "Aniołki", "Taśmy grozy", "Whiteout. Wyprawa poza cień", "Kapelan", "Niepokorny", "Buntownicy", "Ocaleni". Zdobywca nagród w Polsce i zagranicą. Pomaga w zawodowym starcie młodym reżyserom. Niezależny. Obecnie współpracuje z festiwalem Off Plus Camera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji