Artykuły

Łódź. Noc z Schulzem u Pinokia

Noc z wybitnym pisarzem rozpocznie się w foyer teatru o g. 19 wernisażem grafik Andrzeja Dworakowskiego, autora scenografii do spektaklu "Bruno Schulz: Historia występnej wyobraźni" w reż. Konrada Dworakowskiego. Po spektaklu spotkanie z Krzysztofrm Miklaszewskim.

Andrzej Dworakowski, grafik, malarz, scenograf. Urodzony w 1954 roku w Lidzbarku Warmińskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, sztuką akcji oraz scenografią i aranżacją wystaw muzealnych. Od 1976 roku członek grupy WARSZTAT (Marek Jaromski, Andrzej Kalina, Andrzej Dworakowski). Od 1987 roku wykładowca Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Liczne realizacje scenograficzne (w Białostockim Teatrze Lalek m.in.: "Żywa klasa", "Krótki kurs piosenki aktorskiej", "Państwo Fajnackich", "Krótki kurs wychowania seksualnego"; "Gianni" w Teatrze 3/4 Zusno; "Wznowienie" w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku oraz w teatrach dla dzieci w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie). Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach.

***

19.30 spektakl "Bruno Schulz: Historia występnej wyobraźni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego

Inspiracją dla reżysera Konrada Dworakowskiego do stworzenia "Historii występnej wyobraźni" są opowiadania pochodzące ze "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą". Scenografia autorstwa Andrzeja Dworakowskiego powstała z inspiracji grafikami Bruno Schulza, a całość domyka muzyka Piotra Klimka. Na scenie realizatorzy wykreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii, dzieciństwa i arkadii, który odkrył przed nami w swojej prozie Schulz. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki.

Najlepszy spektakl XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Jury Festiwalu w składzie: Aneta Głuch, Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak, Leszek Mądzik i Andrzej Zarycki doceniło przedstawienie za reżyserię Konrada Dworakowskiego, scenografię Andrzeja Dworakowskiego oraz muzykę Piotra Klimka. Indywidualną nagrodę otrzymał Mariusz Olbiński za rolę Ojca.

I NAGRODA przyznawana przez Jury Młodzieżowe 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2011 za stworzenie sztuki zmuszającej widza do twórczego myślenia, za perfekcjonizm wykonywanych działań, ich synchronizację oraz precyzyjność pracy aktorsko - animatorskiej.

Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Animacji w Bukareszcie - "JOY FOR CHILDREN " w kategorii spektakl lalkowy dla dorosłych - za pomysłowość i perfekcję wykonania

***

Po spektaklu:

Spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim autorem książki "Zatracenie się w Schulzu"

Pięćdziesiąt lat życia i tylko pięcioletnia działalność literacka. Dwa zbiory opowiadań, pięć drobnych utworów prozatorskich, dwadzieścia pięć recenzji i krytyk umieszczonych na łamach czasopism oraz garść ocalałych listów - to cały dorobek nauczyciela rysunków drohobyckiego gimnazjum, Brunona Schulza. Wystarczający jednak, aby wejść na stałe do literatury światowej. W recepcji jego twórczości uderzają skrajnie różne opinie krytyki lat trzydziestych, potem głębokie milczenie w pierwszym dziesięcioleciu powojennym, a następnie ,,wskrzeszenie dzięki Jerzemu Ficowskiemu i Arturowi Sandauerowi. W końcu Schulz zaczął stawać się modny, a nawet był czytany. Jego książki przełożono na ponad dwadzieścia języków świata. Zadziwiał nie tylko literaturoznawców, ale i młodego czytelnika. Co więcej w ciągu ostatniego półwiecza stał się inspiracją znanych artystów rozlicznych dziedzin: sztuk plastycznych, teatru, filmu, filmu animowanego i muzyki. Ten aspekt oddziaływania Schulza jest głównym motywem książki Krzysztofa Miklaszewskiego, który od 35 lat tropi jego ślady we wszystkich dziedzinach sztuki. Udało mu się także dotrzeć do tajemnic stricte rodzinnych, którymi dzieli się z czytelnikiem.

godz. 21. 30 Projekcje filmów, reżyseria Krzysztof Miklaszewski

"Ostatni z Schulzów" to dokumentalna opowieść o losach ocalonego z holocaustu i żyjącego w Europie rodzeństwa: bratanicy i bratanka Brunona Schulza. Tło filmu stanowi historia drohobyckiej rodziny Schulzów zdokumentowana zarówno w relacji z warszawskiej wystawy "Bruno Schulz. Ad memoriam", jak i w kilku londyńskich rozmowach z Jakubem, ostatnim z Schulzów

"Ulica Krokodyli nad ...Tamizą" to z kolei filmowa próba uchwycenia fenomenu teatralnej inscenizacji prozy Schulza przez twórców brytyjskiego Theatre de Complicite pod kierunkiem Simona Mc Burneya. Ujawniające prawdziwą fascynację Schulzem reżyserskie credo zderzone zostaje nie tylko z opiniami prominentnych londyńskich krytyków. Niespodziewanym bowiem komentarzem stają się wyznania żyjących na wyspach uczniów Brunona z Lydią Burstin - dziewczynką z perwersyjnych grafik.

godz. 22.30 nocne rozmowy o Schulzu

Cena z rabatem: 12 zł

Cena normalna: 20 zł

2 marca 2012

TEATR/LITERATURA/FILM

Start: godz. 19 /duże foyer/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji