Artykuły

Bruno Schulz w Lalkach

Aleksander Maksymiak ma 53 lata i jest absolwentem wydziału lalkarskiego wrocławskiej szkoły teatralnej. Aktor, reżyser, scenograf i profesor wrocławskiej PWST. W latach 1976-80 był związany z Teatrem Lalki i Aktora w Słupsku, w 1980 przeniósł się do Wrocławia, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Przez 19 lat związany z Wrocławskim Teatrem Lalek, zarówno jako aktor, jak i reżyser oraz scenograf.

W roku 1982 rozpoczął pracę wykładowcy we wrocławskiej PWST, prowadził także warsztaty teatralne w ramach Summer University w Vaasa w Finlandii i reżyserował na kilku scenach lalkowych w Polsce oraz za granicą. W1999 roku odszedł z Wrocławskiego Teatru Lalek po konflikcie z dyrektorem ówczesnej sceny Wiesławem Hejną. Po przeniesieniu przez miejskie władze dotychczasowego dyrektora Maksymiak objął teatr w kwietniu 2002 roku.

Na sobotę premierę zaplanował Wrocławski Teatr Lalek. Zobaczymy"Ostatnią ucieczkę" wg opowiadań Brunona Schulza, której światowa premiera odbyła się 30 września w Nowym Jorku. Przed wrocławską premierą spek­takl brał bowiem udział w Puppet Series Festiwal zorgani­zowanym przez teatr La MaMa pod patronatem fundacji im. Jima Hensona, twórcy "Muppet Show"

Reżyser, scenograf i autor adaptacji, Alek­sander Maksymiak, scenariusz oparł na opowiadaniach Schulza: "Emeryt", "Samotność", "Księga", "Noc wielkiego sezonu", "Sanatorium Pod Klepsydrą", "Wujo Karol", "Traktat o manekinach", "Genialna epoka", "Dodo", "Wichura". Głównym bohaterem dramatu jest nudzący się w czterech ścianach emeryt Józef, którego lalkę animuje Krzysztof Grębski. Żyjący pod presją zbliżającej się śmier­ci człowiek przywołuje dawne, utrwalone w pa­mięci obrazy, zdarzenia, postaci i fantastyczne wizje. Wśród wywołanych z przeszłości postaci zoba­czymy wielkiego mistyfikatora Ojca, wuja Karo­la, lekarza z "Sanatorium pod Klepsydrą". Śpie­wającą narratorką będzie Jolanta Góralczyk. Ob­sesją Józefa jest przemijający czas, ta ucieczka we wspomnienia jest próbą oswojenia przemijania, oszukania czasu, przeniesienia się do krainy ma­rzeń - w inny wymiar czasu. W scenach zbioro­wych pojawia się wiele motywów charaktery­stycznych dla prozy Schulza, związanych z kultu­rą, religią i obyczajami żydowskimi. Spektakl adresowany do widzów dorosłych grany jest w dwóch planach - żywym i lalko­wym. Na scenie obok wspomnianych już - Jo­lanty Góralczyk i Krzysztofa Grębskiego - zobaczymy Józefa Frymeta, Tomasza Maśląkowskiego i Sławomira Przepiórkę. Muzykę do tego mrocznego spektaklu napisał wrocławski kom­pozytor Zbigniew Karnecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji