Artykuły

Ożenek

Iwan Kuźmicz Podkolesin, radca dworu, dochodzi do przekonania, że w końcu trzeba się ożenić. Swatka Fiokła już trzy miesiące przychodzi, a on nie mógł się dotąd zdecydować...

Tak oto zaczyna się gogolowski "Ożenek" - "zdarzenie całkowicie niewiarygodne w dwóch aktach", czyli historia niedoszłego małżeństwa Iwana Kuźmicza z Agafią Tichonowną.

Prapremiera "Ożenku" odbyła się w 1842 roku w Petersburgu, premiera polska w 1908 roku w Łodzi i od tego czasu ta najbardziej jadowita komedia jednego z najwybitniejszych komediopisarzy europejskich XIX wieku - nie schodzi niemal z afiszów polskich teatrów.

Gogol - syn ziemi ukraińskiej - zdobył nieśmiertelność nie tylko "Martwymi duszami", ale i swymi utworami scenicznymi. Podnietę do swej twórczości znajdował w codziennym życiu niedorzecznego w swej strukturze i skorumpowanego państwa; stał się jego sędzią i prześmiewcą.

Maria Dąbrowska tak pisała swego czasu o Gogolu:

"Krótkie życie, złe warunki, bardzo trudne usposobienie, nad wyraz ciężkie warunki społeczno-polityczne - takie były okoliczności sprzyjające raczej wszystkiemu niż zabłyśnięciu i rozwojowi geniusza. A jednak w tych właśnie okolicznościach powstało dzieło Gogola, które po dziś dzień zachwyca, uczy, bawi, wstrząsa nami i zdumiewa wreszcie swoją doskonałością artystyczną, Gogol dokonał w prozie tego, co Puszkin w poezji".

Wszystkie najcharakterystyczniejsze cechy twórczości Gogola ujawniają się w jego arcykomediach, takich jak "Rewizor" czy "Ożenek". W tej ostatniej Gogol może zresztą najbardziej wyraźnie przekształca rzeczywistość świata w karykaturze w pełną grozy groteskę, odsłaniającą nieoczekiwany obraz i sens losów i spraw ludzkich.

"Ożenek" na polskich scenach reżyserowało wielu wybitnych twórców teatru, a w sztuce tej obsadzano też zazwyczaj najlepszych naszych aktorów komediowych.

Reżyseria dzisiejszego spektaklu telewizyjnego jest dziełem Ewy Bonackiej. A warto wiedzieć, że właśnie Bonacka, na krótko przed wojną, jako młodziutka wówczas aktorka, grała w tej sztuce obok Stefana Jaracza rolę Agafii Tichonowny, podczas warszawskiej premiery "Ożenki" w Teatrze Ateneum.

Dziś Bonacka - reżyser obsadziła w tej roli Annę Seniuk. Jako Iwan Kuźmicz partnerować jej będzie Wiesław Michnikowski. Wystąpią także: Irena Kwiatkowska, Czesław Wołłejko, Kazimierz Brusikiewicz, Jan Kobuszewski i inni.

"Ożenek" na scenie Teatru TV grany będzie w przekładzie Juliana Tuwima. Scenografię do przedstawienia robił Iwo Dobiecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji