Artykuły

Gdańsk. Wystawa wspomnieniowa w Wybrzeżu

7 stycznia minęło 45 lat od premiery "Zmierzchu demonów", która otworzyła nowe dzieje Teatru Wybrzeże w jego odbudowanym gmachu. By przypomnieć najważniejsze wydarzenia oraz postaci tej 45-letniej historii w teatrze przygotowano wystawę "45 lat w tym gmachu". Można ją zwiedzać od jutra.

25 stycznia minęła setna rocznica urodzin Stanisława Hebanowskiego, legendarnego dyrektora Wybrzeża. Za kilka tygodni upłynie 20 lat jak pożegnaliśmy Marka Okopińskiego, potem Tadeusza Minca, również kierujących naszym teatrem.

By przypomnieć najważniejsze i najpopularniejsze wydarzenia oraz postaci (z Antonim Biliczakiem na czele) tej 45-letniej historii przygotowaliśmy wystawę "45 lat w tym gmachu". Zdjęcia i plakaty, programy i wycinki, afisze i projekty przypomną wybitne i głośne w minionych czterech dekadach spektakle i Hebanowskiego, i Minca, i Okopińskiego, i zmarłego niedawno Jerzego Golińskiego, i innych dyrektorów naszej sceny: Macieja Prusa, Krzysztofa Nazara, Krzysztofa Babickiego, ale i wielu znakomitych twórców polskiego teatru związanych z Wybrzeżem, m.in.: Jerzego Kreczmara, Kazimierza Kutza, Kazimierza Brauna, Zygmunta Hübnera, Stanisława Różewicza, Jana Klaty, Michała Zadary, Ryszarda Majora, Moniki Pęcikiewicz, Anny Augustynowicz, Rudolfa Zioły i Grzegorza Wiśniewskiego. Mamy nadzieję, że same dobre wspomnienia przywołają uchwycone na fotografiach prace wybitnych scenografów i role znakomitych aktorów, którzy przewinęli się od 1967 przez sceny teatru przy Świętego Ducha 2.

Obejrzenie wystawy "45 lat w tym gmachu" w głównym foyer teatru proponujemy naszym widzom od 3 lutego, kiedy to na Dużej Scenie zaprezentujemy ponownie znakomitą "Nie-Boską komedię" w reżyserii Adama Nalepy. A potem, do końca maja, zapraszamy na wystawę wszystkich, którzy zechcą wspominać i poznawać tamte lata, w godzinach pracy naszej kasy biletowej.

Na zdjęciu: Stanisława Hebanowski i Antoni Biliczak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji