Artykuły

Warszawa. Minister Dąbrowski nagrodził ludzi kultury

Minister Kultury, Waldemar Dąbrowski, przyznał dzisiaj (4 czerwca) swoje doroczne nagrody m.in. Magdalenie Abakanowicz, Januszowi Głowackiemu, Jerzemu Hoffmanowi i Jerzemu Treli (na zdjęciu).

W dziedzinie teatru nagrodę otrzymali aktorzy Andrzej Łapicki i Jerzy Trela, w dziedzinie filmu - m.in. reżyser Jerzy Hoffman, znany przede wszystkim jako twórca adaptacji filmowych trylogii Henryka Sienkiewicza. Hofman od 1980 r. jest kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Zodiak". W tej samej kategorii doceniono również reżysera filmowego, teatralnego, scenarzystę i producenta Janusza Morgensterna oraz Mieczysława Jahodę - od 1982 r. profesora sztuki operatorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wręczając nagrody za działalność filmową minister Dąbrowski podkreślił, że jednym z sukcesów polskiej kultury ostatnich miesięcy było przyjęcie przez Sejm ustawy o kinematografii.

Jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek zajmująca się m.in. rzeźbą Magdalena Abakanowicz odebrała nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych. Artystka przez lata realizowała prace w przestrzeni otwartej, m.in. we Francji, Izraelu, Japonii i USA. Największa z tego rodzaju - grupa 112 żeliwnych postaci zatytułowana "Nierozpoznani" (2002) - znajduje się w poznańskim parku na Cytadeli.

Za osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych nagrodzono również słynnego ilustratora książek Józefa Wilkonia. Wilkoń jest autorem ilustracji i opracowania graficznego ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz blisko 70 za granicą.

Prozaik, eseista, tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej Jacek Bocheński otrzymał nagrodę za działalność literacką. W latach 80. Bocheński był czołową postacią niezależnej, antykomunistycznej kultury. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa Polskiego PEN Clubu. Jego artykuły regularnie pojawiają się w najważniejszych polskich gazetach - autor najczęściej wypowiada się na temat etyki mediów i obywatelskich powinności ludzi kultury.

W kategorii literatury nagrodzeni zostali również poeta i publicysta Krzysztof Gąsiorowski oraz dramatopisarz i felietonista, autor wydanej w ubiegłym roku powieści "Z głowy" - Janusz Głowacki.

Wśród laureatów znaleźli się także: Zygmunt Krauze, Jerzy Semkow, prof. Michał Bristiger oraz Jerzy Maksymiuk (muzyka), Aleksander Błachowski (upowszechnianie kultury), Genowefa Grabowska, prof. Marek Kwiatkowski, Janusz Pulnar (ochrona dziedzictwa), Zygmunt Kuchta (twórczość ludowa) i Andrzej Mroczek (upowszechnianie sztuk plastycznych).

Po raz pierwszy nagrodę przyznano również w kategorii media. Otrzymała je redakcja "Pulsu Biznesu" za upowszechnianie informacji o finansowaniu polskiej kultury z funduszy unijnych. Laureaci, wraz z nagrodą pieniężną, otrzymali statuetki.

Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim, którego zespół otrzymał Honorową Doroczną Nagrodę ministra za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury.

Nagrody zostały wręczone po raz dziewiąty. Kandydaci do tych wyróżnień są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Nagrody przyznawane są przedstawicielom środowisk twórczych w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji