Artykuły

TVP Kultura. Axer i jego wspaniali aktorzy

We wtorek w TVP Kultura "Biedermann i podpalacze" Maxa Frischa. Spektakl z 1964 r. jest telewizyjną wersją przedstawienia warszawskiego Teatru Współczesnego z 1959 r. Wyreżyserował je Erwin Axer, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatru.

Historia poczciwego mieszczucha, któremu zagraża niebezpieczeństwo. Pragnie uniknąć katastrofy, licznymi ustępstwami obłaskawiając wrogie mu siły. Wierzy, że w ten sposób będzie mógł zachować minimum dobrobytu i pozór spokoju. W rzeczywistości zaś staje się mimowolnym sprawcą własnej klęski.

Ten współczesny moralitet był odczytywany jako metafora europejskiej polityki okresu monachijskiego wobec brutalnych roszczeń hitlerowskiej III Rzeszy. Ale jest to także gorzko-ironiczne studium tkwiącego w człowieku oportunizmu. Autor sztuki Max Frisch (1911-1991), pisarz szwajcarski, uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych twórców. W powieściach (na polski tłumaczono m.in. "Stiller", "Powiedzmy, Gantenbein", "Homo Faber") i dramatach ("Don Juan, czyli miłość do geometrii", "Szewska pasja Filipa Hotza", "Andorra") jest upartym i wnikliwym tropicielem napięć i kryzysów nurtujących współczesnego Europejczyka oraz poszukiwaczem nowych wartości duchowych.

Spektakl z 1964 r. jest telewizyjną wersją przedstawienia warszawskiego Teatru Współczesnego z 1959 r. Wyreżyserował je Erwin Axer, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatru, wieloletni kierownik artystyczny i dyrektor Teatru Współczesnego (w latach 1946-1981). Za główne zadanie reżysera uznaje on taką interpretację sztuki, która jest dialogiem z jej autorem wyrażonym przede wszystkim poprzez precyzyjne i przejmujące aktorstwo.

Przedstawienie "Biedermanna i podpalaczy" stwarza okazję podziwiania znakomitych kreacji Stanisława Daczyńskiego, Mieczysława Czechowicza, Andrzeja Łapickiego, Barbary Ludwiżanki, Mieczysława Pawlikowskiego. To powrót do Teatru Telewizji z czasów, kiedy popularność poniedziałkowych spektakli dorównywała dzisiejszej "oglądalności" filmowych seriali typu "mydlana opera rodzinna".

Teatr Telewizji. Sztuka Maxa Frischa, Polska 1964, reż. Erwin Axer, wyk. Mieczysław Pawlikowski, Mieczysław Czechowicz, Andrzej Łapicki, Barbara Ludwiżanka

Wtorek, 20:20, tvp kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji