Artykuły

Trójmiasto. Koniec roku z festiwalem Metropolia jest Okey

Dni pomiędzy świętami a sylwestrem od kilku lat nie są już ziemią niczyją. Skutecznie zagospodarował je festiwal Metropolia jest Okey, który w tym roku odbędzie się w dniach 26-29 grudnia w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Na trójmiejskości przecież oparta jest cała idea.

Pierwsza edycja, w 2007 r., była czymś pośrednim pomiędzy "best of" a Hyde Parkiem. Festiwal był organizowany w ekspresowym tempie i w zasadzie każdy, kto chciał wystąpić, wystąpił. Festiwal miał wówczas charakter wyłącznie muzyczny. Obecnie oprócz muzyki jest literatura, teatr tańca, a od tego roku także kabaret. Zgłoszenia również są bardziej sformalizowane, z większym wyprzedzeniem niż we wcześniejszym okresie wiadomo, kogo będzie można zobaczyć i usłyszeć.

A więc! Całość rozpoczyna się o g. 18 w poniedziałek, 26 grudnia, w klubie Parlament w Gdańsku. Na otwarcie zagra Detko Band, co jest tradycją festiwalu, a po nim m.in. Unknown Quartet, Absyntiam Loco Star, Wojciech Staroniewicz, Olo Walicki Kaszebe II, Klimt, Kobiety i Tomek Lipiński.

27 grudnia w klubie S.F.I.N.K.S 700 w Sopocie, również od g. 18, impreza wystartuje na dwóch scenach. Na głównej m.in. Mordy, Marla Cinger, Po Prostu, Popsysze, Towary Zastępcze, Karol Schwarz All Stars, Asia i Koty, Devils Note i SAM-Sveerg. Jak widać, szeroka będzie reprezentacja Nasiono Records. Scena z fontanną będzie typowo klubowa, z DJ-ami Adamem Czajkowskim, Szymonem Albrzykowskim, Biclaveret, Mananasoko, Datadisk, DwaZera GSM oraz Khad!Affi. W przerwach wiersze będzie czytał Władysław Demiurg Zaporowski.

28 grudnia akcja, o tradycyjnej g. 18, wybucha w klubie Ucho w Gdyni. Tam będzie można usłyszeć głównie rocka i to niekoniecznie tak alternatywnego jak dzień wcześniej w Sopocie. Zagrają m.in. Blindead, Kiev Office, Wilkołak, Naked Brown, Chlupot Mózgu, Blue Jay way, Deradless lions, Shipyard Gipsy Pill i jazzmani, czyli Irek Wojtczak Kwartet.

29 grudnia ponownie S.F.I.N.K.S 700 od g. 18. Tam zagrają znów DJ-e - Hatti Vatti, Quarell, Reza, Tom Glass, Hacker, Emde, Warson aka Wara, Rhytm Baboon, Mad Vannabeatz i Adam Faz. Bardzo silna reprezentacja.

Równolegle będą odbywać się wydarzenia z innych dyscyplin sztuki. 27 grudnia o g. 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku spotkanie z redakcją i autorami kwartalnika "Bliza", a w sieni Gdańsk 2016 następnego dnia o tej samej porze spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki "Ksiądz paradoks". 29 grudnia o g. 18 w Ratuszu Staromiejskim W Gorącej Wodzie Kompani, czyli spektakl kabaretowy, a od g. 20 w Centrum św. Jana teatry tańca - Leon Dziemaszkiewicz, Pusty Dom i Dada von Bzdülöw.

Nowością będzie Pchli Targ w gdyńskim klubie Desdemona. 29 grudnia od g. 18 będzie można tam kupować płyty lub się nimi wymieniać, a dodatkowym wabikiem będzie prezentacja dorobku trójmiejskich wytwórni płytowych.

Na wszystkie koncerty wstęp wynosi 5 zł, spotkania literackie, kabaret, teatry tańca i Pchli Targ można odwiedzić z całkowicie wolnej i bezgotówkowej stopy. Jest w czym wybierać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji