Artykuły

Warszawa. Przeczytają dramat o Sherlocku Holmesie

Teatr Ekipa zaprasza 19 grudnia o godz. 18 do Stacji Muranów na czytanie dramatu Jana Naturskiego "Scherlock Holmes i wielka mistyfikacja".

Próba przeniesienia na scenę wyjątkowego klimatu książek sir Arthura Connan Doyle'a o największym detektywie wszechczasów. Jak ożywić na oczach widzów zamglony Londyn XIX wieku? Jak uchwycić bystre spojrzenie Holmesa, rzucone w kierunku niewidocznych dla zwykłego oka śladów zbrodni? Jak osiągnąć uczucie niepokoju ogarniające czytelnika, obcującego z tą fantastyczną lekturą? Te pytania tworzą zagadkę, którą na żywo będą próbowali rozwikłać aktorzy. Z każdym zdaniem dramatu zarysują kolejne elementy tragedii łącząc intymność czytania książki z ekspresją sceniczną.

Czytanie tekstu oraz przypomnienie postaci Sherlocka Holmesa jest dobrym powodem do rozmowy o pracy kryminologów, detektywów, przypomnienia nierozwiązanych spraw kryminalnych Warszawy i okolic. Spróbujemy się dowiedzieć jak bardzo fikcja literacka odbiega od rzeczywistości, a może wcale tak nie jest?

Spotkanie to też jest dobrym pretekstem do przyjrzenia się samemu Sherlockowi Holmesowi, postaci, która miała wpływ na twórczość pisarzy i filmowców na całym świecie. Dlaczego wciąż ekscytują nas jego przygody, dlaczego wielu twórców do dziś wzoruje swoich bohaterów na londyńskim detektywie?

Zapowiada się wieczór pełen pytań i tajemnic...

***

Teatr EKIPA (na zdjęciu) to stowarzyszenie założone w 2011 roku przez Bartłomieja Firleta, Jędrzeja Taranka i Pawła Ferensa. Oprócz kreatywnych i energicznych aktorów w EKIPIE są reżyserzy, teatrolodzy, ludzie na co dzień związani z kulturą i sztuką lub, po prostu, pasjonujący się teatrem.

EKIPA ma na siebie wiele pomysłów, jednak naszym statutowym celem jest promowanie i upowszechnianie kultury i sztuki. Chcemy wspierać młodych twórców i zajmować się edukacją teatralną w duchu dialogu międzykulturowego.

Choć to nowa dla nas rola, dzięki doświadczeniom zdobytym w teatrach, na planach filmowych, w instytucjach kultury i biurach festiwalowych, nie można nazwać nas debiutantami.

Głównym terenem działań EKIPY jest Warszawa, ale nie zamierzamy ograniczać się tylko do niej. Ze stolicy czerpiemy inspiracje. Chcemy na stałe wpisać się w mapę teatralną Warszawy. Naszym widzom dać teatr, jakiego jeszcze nie znają. Teatr, jakiego im brakowało, za którym będą tęsknić i do którego będą chcieli wracać.

EKIPA powstała z pragnienia rozwoju. Mamy nadzieję, że sprostamy karkołomnemu zadaniu jakie sobie postawiliśmy. Może jesteśmy niepoprawnymi optymistami czy szaleńcami, ale tylko tacy łamią stereotypy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji