Artykuły

"Antygona" na śmietniku

Wczoraj odbyła się pierwsza z trzech premier "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, wyreżyserowanej dla Teatru Nowego w Poznaniu przez Roberta Glińskiego. Gliński, reżyser filmowy, twórca min. "Niedzielnych igraszek" i "Wszystkiego co najważniejsze" przyznają że jego "Antygona" jest zdeterminowana przez kino.

- Od dawna przymierzałem się do tego tekstu - powiedział Robert Gliński "Gazecie" dzień przed premierą. To jedna z najciekawszych sztuk polskich, ale ponieważ w Warszawie wyreżyserowała ją Izabela Cywińska, nie było okazji do pracy nad tekstem Głowackiego.

Artysta przyjechał do Poznania na zaproszenie Teatru Nowego. Koncepcja jego "Antygony" różni się od inscenizacji warszawskiej. Gliński nie ukrywa, że sposób, - w jaki widzi poszczególne sceny, rodzaj narracji, są filmowe. Sztukę Głowackiego starał się pokazać w sposób syntetyczny, a realiom Nowego Jorku nadać wymiar bardziej symboliczny.

- Tytuł sztuki zdecydowanie umiejscawia akcję dramatu, ale jest on czytelny również dla nas - mówi Gliński. - W końcu głównymi bohaterami sztuki są emigranci: Polak, Rosjanin, Greczynka. Dotyka ona takich problemów jak godność, miłość - a są to sprawy ogólnoludzkie.

Akcja w tekście dzieje się w Central Parku. Gliński umieścił ją na śmietniku, starając się uniknąć jej jednoznacznego umiejscowienia. Wzmocniona też została rola policjanta, odpowiadającego antycznemu Kreonowi. - Policjant uosabiający władzę - opowiada reżyser - ma dla mnie szczególne znaczenie.

Czy reżyser spodziewa się sukcesu? - Nigdy do końca nie wiadomo, co po miesiącach prób zostanie pokazane na premierze. Ale mogę powiedzieć, że z tego, co osiągnąłem jestem zadowolony - tłumaczy. I dodaje: - Myślę, że kultura, ta nadwyżka, która odróżnia człowieka od innych stworzeń, została dziś zepchnięta na margines i jeden sukces nic globalnie nie znaczy.

W poznańskiej inscenizacji "Antygony w Nowym Jorku" występują: w roli Saszy - Michał Grudziński Anita - Maria Rybarczyk, Pchełka - Witold Dębski Policjant- Mariusz Sabiniewicz. Policjant - Waldemar Szczepaniak, Policjant III - Paweł Hadyński. Autorem scenografii jest Agnieszka Zawadowska, a muzykę napisał Jerzy Satanowski.

Pozostałe dwie premiery "Antygony" dziś i jutro - godz. 19. W przyszłym tygodniu spektakl jest grany od 25 do 27 stycznia, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji