Artykuły

Bezdomni w Nowym

Anita, Pchełka i Sasza są ludźmi bezdomnymi. Gdy umiera ukochany Anity, ta nakłania przyjaciół, aby wykradli zwłoki ze zbiorowej mogiły. Kobieta chce pochować mężczyznę w parku, który był ich domem.

Gdy już wydaje się, że jej marzenie i moralna potrzeba spełnią się - park zostaje zlikwidowany. Anita popełnia samobójstwo...

Ta tragedia jest tylko literacką fikcją. Mogłaby być jednak prawdą, tak jak prawdziwe mogły być dzieje antycznej Antygony. Obie kobiety łączą te same problemy etyczne i kwestie wyboru, choć Anita była współczesnym nowojorskim clochardem. Jest bohaterką słynnej sztuki Janusza Głowackiego - "Antygona w Nowym Jorku", która znalazła się na 6 miejscu w plebiscycie "Time".

Premierę zapowiada na najbliższy piątek Teatr Nowy. Reżyserem jest Robert Gliński, kojarzący się przede wszystkim z filmem.

- Od paru lat krążę wokół teatru - opowiada reżyser. - Film jest przygodą bardzo hałaśliwą a teatr jest uspokojeniem, daje poczucie luksusu i odpoczynek. Głowackiego znam długo. Mnie nie ufał, chciał, aby w Polsce "Antygonę..." reżyserował ktoś starszy. Zrobiła to Cywińska. Z realizacji Głowacki był zadowolony choć nie podobała mu się główna odtwórczyni. A mnie się wydawało, że tę sztukę można zrobić inaczej. Pewnego dnia zadzwonił dyrektor Korin z Teatru Nowego i zaproponował ten tytuł. Ta sztuka jest bardzo atrakcyjna w dialogu, scenkach, ma barwne postacie. I coś istnieje jeszcze pod spodem - to mnie przyciągało!

Anitę - Antygonę gra w poznańskim przedstawieniu Maria Rybarczyk, Pchełkę - Witold Dębicki, Saszę - Michał Grudziński, a Policjanta - Mariusz Sabiniewicz.

Wkrótce Robert Gliński realizować będzie dla TVP 2 półgodzinny film o "Antygonie..." z Głowackim i nowojorskimi bezdomnymi w roli głównej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji