Artykuły

"Antygona..." poznaniaka rodem

Maria Rybarczyk - Anita czyli Antygona, Witold Dębicki - Pchełka, Michał Grudziński - Sasza, Mariusz Sabiniewicz - Policjant, to obsada aktorska "Antygony w Nowym Jorku", słynnej już sztuki Janusza Głowackiego, której premiera odbędzie się w Teatrze Nowym 21 stycznia.

Wczoraj na konferencji prasowej we foyer teatru Robert Gliński, reżyser spektaklu, a przy tym znany filmowiec (autor m.in. filmu "Wszystko co najważniejsze", nagrodzonego Złotymi Lwami na festiwalu w Gdańsku) mówił o swojej koncepcji spektaklu. "Antygona..." jest szalenie atrakcyjna w warstwie dialogowej i scenkach sytuacyjnych, ale pod tym wszystkim kryje się problem moralnej godności człowieka, potrzeba miłości, uczucia. Gliński oceniał polemicznie realizację tej sztuki w warszawskim teatrze Ateneum w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

Po premierze poznańskiej sztuki Głowackiego (który urodził się skądinąd w Poznaniu) reżyser tego spektaklu będzie realizował w Nowym Jorku film dokumentalny o realiach nowojorskich "Antygony..." z autorem dramatu jako przewodnikiem po Nowym Jorku (gdzie mieszka). Obecna przy tej wędrówce będzie także Katarzyna Kozanecka, która wylosowała w Teatrze Nowym swój wyjazd na tę filmową przygodę nowojorską.

Gliński poinformował także, że skromny w inscenizacji film współczesny kosztuje dzisiaj około 10 miliardów zł. Wywołało to konsternację Milana Kwiatkowskiego, kierownika literackiego Teatru Nowego; cały roczny budżet tego teatru wynosi... 6,5 miliarda zł.

Warto przypomnieć, że ze spektaklem "Czerwone nosy" Teatr Nowy jedzie na Warszawskie Spotkania Teatralne, nawiązując w ten sposób do swoich najlepszych tradycji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji