Artykuły

Demoniczna kobieta w teatrze absurdu

Kiedy reżyser Łukasz Kos mówi o przygotowaniach do premiery "Nadobnisi i koczkodanów..." w Teatrze Powszechnym, ożywia się i pokazuje portret Zofii z Abencerage'ów Kremlińskiej, głównej bohaterki tej sztuki.

- Moja mama namalowała ten obraz, kiedy wróciła zachwycona z przedstawienia Krystiana Lupy. Portret demonicznej bohaterki Witkacego towarzyszył mi przez całe dzieciństwo, widocznie przeznaczone było mi zrealizować ten spektakl - żartuje Kos.

"Nadobnisie i koczkodany, czyli zielona pigułka" są pierwszą w tym sezonie premierą Teatru Powszechnego. Jej reżyser znany jest przede wszystkim z realizacji dramatu współczesnego (przygotował m.in. "Beztlenowce" Ingmara Villquista i "Koronację" Marka Modzelewskiego). Teraz drugi raz spotyka się z Witkacym - w 2002 roku w Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyserował "Kurkę wodną", która przyniosła mu nagrodę za reżyserię na 28. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.

W "Nadobnisiach..." pod warstwą witkacowskiego absurdu i groteski można odczytać refleksję nad starciem kultury i dzikich, pierwotnych instynktów. Do zamku Pandeusza Klawistańskiego przybywa Zofia z Abencerage'ów Kremlińska - tajemnicza i niebezpieczna heroina uzbrojona w kuszącą zieloną pigułkę. Tak zaczyna się rozgrywać czarna komedia o współczesnych gwiazdach tego świata, które rządzą tłumami, ale jednocześnie są ich ofiarami.

***

Moja bohaterka to połączenie Grety Garbo, Marilyn Monroe, Marilyn Mansona i Madonny - kobieta - rakieta. Mężczyzn traktuje przedmiotowo, ale jednocześnie potrzebuje ich adoracji jak pokarmu. To spełnienie marzeń każdej aktorki, która chciałaby zagrać kobietę w całym wachlarzu jej ról: od kociaka do wampa. Ale czasem bywa śmiesznie. Mamy tłum statystów grających Mandelbaumów. Oni żyją swoim życiem, nie mogę nad nimi zapanować, więc może nie do końca jestem jednak kobietą totalną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji