Artykuły

Mężczyźni w sytuacji zagrożenia

Piotr Cieślak na Scenie przy Wierzbowej Teatru Naro­dowego przygotowuje premie­rę "Dozorcy" - jednej z najgło­śniejszych sztuk Harolda Pintera. W jednej z ról zobaczymy Janusza Gajosa.

- Ekscytujące jest już samo spotkanie z tekstem wybitnego autora, noblisty, który za rzad­ko wystawiany jest na polskich scenach - mówi Piotr Cieślak.

To właśnie "Dozorca", napisa­ny w 1959 roku, a wystawiony w 1960 roku w Arts Theatre Club w Londynie, przyniósł Pinterowi sławę. Zawarł w niej elementy autobiograficzne, każdą z trzech postaci budując na podstawie pierwowzorów spotkanych w życiu. Ale, pomi­mo otrzymanej w 2005 roku Nagrody Nobla, Harold Pinter rzeczywiście nie jest popular­nym autorem w polskich teatrach.

Wielu reżyserów, m.in. Miko­łaj Grabowski czy Piotr Krusz­czyński, z uznaniem wypowia­da się o jego dorobku, lecz nie decyduje się na wystawianie je­go dramatów. Pinter wydaje się zbyt hermetyczny dla współ­czesnej publiczności (zaliczany jest wraz z Ionesco czy Beckettem do awangardy lat 60. i 70. XX wieku, która z trudnością odnajduje swoje miejsce w dzi­siejszym teatrze).

Na scenie Narodowego do tej pory tylko raz pojawił się dra­mat tego autora. W 2000 roku Agnieszka Lipiec-Wróblewska wystawiła sztukę "Dawne czasy" z Jerzym Radziwiłowiczem, Gabrielą Kownacka i Grażyną Szapołowską.

Warto więc zwrócić uwagę na obecną realizację, stworzo­ną po dziesięciu latach od tam­tej premiery przez Piotra Cie­ślaka. Reżyser zaprosił do współpracy Janusza Gajosa, który zagra tytułowego dozor­cę. I podkreśla, jak ważna, oprócz spotkania ze sztuką Pintera, jest dla niego praca nad tym przedsięwzięciem z tym twórcą: - To aktor, który potrafi zagrać wszystko - mówi Piotr Cieślak - śmiech, łzy, ko­medię i prawdziwy dramat.

Gajos jako Davies sprowadzi się do dziwnego, zaniedbanego domu zamieszkanego przez dwóch mężczyzn. Będzie czło­wiekiem zrujnowanym, uparcie próbującym walczyć o swoją godność. Niestety, nie pomoże mu w tym spotkanie z lokatora­mi domu - dwoma braćmi, Astonem i Mickiem. Wplączą go oni bowiem w niezrozumiałą rozgrywkę, w której rywalizują ze sobą, wykorzystując jego naiwność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji