Artykuły

Kraków. 70/90 - Jubileusz Haliny Kwiatkowskiej

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z dumą informuje o Jubileuszu Pracy Artystycznej Haliny Kwiatkowskiej "70/90 czyli SIEDEMDZIESIĄTKA DZIEWIĘĆDZIESIĘCIOLATKI" - 25 listopada 2011 (piątek), godz. 20:00

Halina Kwiatkowska - aktorka, absolwentka polonistyki UJ, pedagog, autorka książek

Pierwsze doświadczenia teatralne Haliny Kwiatkowskiej rozpoczęły się w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach. Działał tam amatorski teatr międzyszkolny. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" A. Fredry, tytułowe role w "Balladynie" J. Słowackiego i "Antygonie" Sofoklesa. Właściwy debiut sceniczny nastąpił 1 listopada 1941 roku w przedstawieniu "Król Duch" J. Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka, w którym występowała do 1947 r.

Kolejno współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947 - 48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948 - 53). W 1954 roku rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru pozostając w nim niezmiennie do dziś.

Aktorstwo Haliny Kwiatkowskiej cechuje dynamika połączona ze skupieniem i oszczędnością środków wyrazu, wielka kultura i precyzja słowa, perfekcyjne operowanie głosem, doskonałe opanowanie sylwetki. Dodatkowymi atutami artystki są znakomity głos i muzykalność wykorzystywane wielokrotnie w teatrze i kabarecie ("Jama Michalika").

Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, wzruszała odkrywając głębię psychologiczną kreowanych postaci, zaskakiwała odwagą formalną i otwarciem na teatralny eksperyment, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo - od klasycznej komedii po Beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim (Dwojra w "Zmierzchu" I. Babla, Królowa w "Cymbelinie" Szekspira, Dama w "Śnie o Bezgrzesznej" J. Jarockiego i J. Opalskiego), Konradem Swinarskim (Była Arystokratka w "Nieboskiej komedii" Z. Krasińskiego, Wieśniaczka, Dama I w "Dziadach" A. Mickiewicza, Zosia w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego), Józefem Szajną (Rosika Prangier w "Onych" i Tatiana w "Nowym wyzwoleniu" Witkacego), Zygmuntem Hübnerem (Miss Furnival w "Czarnej komedii" P. Schaffera).

W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera "Tartuffe'a" Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą rolę Pani Pernelle [na zdjęciu]. Spektakl ten prezentowany jest do dziś, cieszy się niesłabnącą popularnością i grany jest przy pełnej widowni.

Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.

Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia". Jest autorką kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz najnowszej publikacji "Nie ma takiego imienia" (2011).

Odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Miasta Krakowa (1965), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Medalem Honoris Gratia (2011).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji