Artykuły

Warszawa. Kwesty wczoraj, dziś Zaduszki i wypominki

40 tys. zebrali ewangelicy, a 240 tys. wrzucili do puszek odwiedzający przez cztery kolejne dni Stare Powązki. Dziś w Zaduszki modlimy się za zmarłych m.in. w katedrze.

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskich nekropoliach rozpoczęła się już w sobotę. Przez cztery dni na Starych Powązkach pieniądze do puszek zbierało ok. 300 osób ze świata kultury i sztuki. Wśród nich wielu aktorów. - Ludzie sami do mnie podchodzą. Nikogo nie muszę prosić o datki - mówiła aktorka Alina Janowska, która na Starych Powązkach kwestowała przy bramie głównej.

Można też było spotkać m.in. Annę Chodakowską, Maję Komorowską, Karola Strasburgera czy Grażynę Szapołowską. Kwestowali też górale z Zakopanego i dziennikarze Polskiego Radia.

Na ratowanie starych nagrobków na Starych Powązkach udało się zebrać ok. 240 tys. zł. Ale liczenie pieniędzy nadal trwa. - W tym roku mieliśmy dużo szczęścia, bo dopisała pogoda. W Dniu Wszystkich Świętych cmentarz odwiedziło ok. 160 tys. osób - mówił wczoraj wieczorem Marcin Święcicki, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Za zebrane w tym roku pieniądze społecznicy chcą odnowić 15 nagrobków.

- Na renowację czekają m.in. grobowiec rodziny Łubieńskich, grób córki Romualda Traugutta oraz kaplica Brzezińskich - opowiada Marcin Święcicki.

Ponad 40 tys. zł naliczyli kwestarze na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Do puszek pieniądze zbierali m.in. Krystyna Janda, Roman Kłosowski i Maria Seweryn. Z zebranych środków będzie dokończony remont kaplicy Kazimierza Granzowa, przemysłowca z końca XIX w., twórcy znanej cegły. - Resztę pieniędzy wydamy na mniejsze rewitalizacje - mówi Maria Chmiel opiekująca się nekropolią. W tym roku ewangelicy rozdali też ok. 300 egzemplarzy przewodnika po swoim cmentarzu. - Mamy u siebie groby np. Michaliny Wisłockiej, mecenasa Wendego - mówi Maria Chmiel.

Prawie 16 tys. zł zebrali do puszek kwestujący na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym. - To o kilka tysięcy więcej niż przed rokiem - mówi Jan Pospiszył, intendent nekropolii. Dodaje, że pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na dokończenie renowacji XIX-wiecznego nagrobka malarza Józefa Simmlera.

Po kilkadziesiąt osób zgłaszało się dzisiaj na spacery po Cmentarzu Żydowskim. - Zainteresowanie przeszło moje wyobrażenie. Mam wrażenie, że niektórzy nawet mnie nie słyszeli, bo grupy były zbyt liczne - opowiada Jan Jagielski, który oprowadzał po żydowskiej nekropolii. Dodaje, że była grupa z Izraela. - Turyści dziwili się, że tylu jest chętnych na poznanie tego cmentarza - mówi Jagielski. W tym roku podczas kwesty zebrano tu ok. 7 tys. zł. A na Cmentarzu Prawosławnym 1 listopada prawosławni i katolicy wzięli udział we wspólnej procesji. Wierni przeszli główną aleją nekropolii, modląc się za zmarłych obydwu wyznań. Odczytali też fragmenty Nowego Testamentu. Procesje co roku organizują parafie św. Jana Klimaka (prawosławna) i św. Wawrzyńca (katolicka).

Na spacer po Starych Powązkach zapraszają jeszcze kolejarze z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Zbiórka przy bramie św. Honoraty o godz. 10.

A dzisiaj Zaduszki. Dzień, w którym wspominamy bliskich zmarłych.

- Tych, którzy może jeszcze nie są w niebie i trzeba za nich się modlić - mówi proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd. To w katedrze warszawskiej dziś, już po raz trzeci, kardynał Kazimierz Nycz odprawi o godz. 19 mszę św. z procesją w intencji zmarłych arcybiskupów, prezydentów i książąt mazowieckich, których groby są w kryptach, w podziemiach katedry. Przed mszą św., o godz. 18.30, będą czytane w świątyni wypominki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji