Artykuły

Kraków. "24 posty na fejsie" w Śródmiejskim Osrodku Kultury

W oparciu o tekst wybitnego hiszpańskiego reżysera i twórcy Rodrigo Garcia "Rozsypcie moje prochy w eurodisneylandzie" powstało niezależne przedstawienie "24 posty na fejsie" w wykonaniu Tomasza Radawca.

NAJCIEKAWSZE POSTY O ŚWIECIE, ŻYCIU, ZAKUPACH, KOBIETACH, DZIECIACH, FANIE I DYZFANIE

W ciekawej formie spektakl mierzy się ze współczesnymi problemami. Początek 21 wieku to okres przejściowy zanikają tradycyjne więzi społeczne i gospodarcze ale nie rodzą się jeszcze nowe. Świat znajduje się w okresie permanentnie przejściowym. "24 posty" dotykają takiego pokawałkowanego świata, nieustająco zmieniającego się, płynnego w swoim wyrazie.

Zastosowana w przedstawieniu technika postu pozwala aktorowi na łączenie kawałków muzyki, kawałków videa i kawałków słów w jakiś przedziwny natchniony monolog meandrujący w sposób całkowicie nieoczekiwany. Rodzaj z trudem opanowywanej rzeki.

Aktorowi towarzyszy na żywo generowana muzyka z groove boxa Machine firmy Native Instrument. Sample, pojedyncze rytmy podążają za aktorem jakby przylepione do niego niewidzialną taśmą samoprzylepną.

W dużej kontrze jest obraz video, który tworzy płynna masę obrazów.

Z czym mierzy się ten nowy bohater?

Aktor generuje niczym człowiek na facebooku nie wiadomo co: jakby strumień, lawę treści. Bohater to nieokreślony twór, który poszukuje stałości i tożsamości ale akurat to współcześnie jest niemożliwe. Bohater zmaga się zatem a to z magmą języka, a to ze śmiałymi projektami nowej turystyki, spokojnymi lasami, zwykłymi sklepami, korporacjami, matkami w piaskownicy w sposób wręcz fizyczny.

Samo mówienie słów, samo wykonywanie gestów staje się w wykonaniu bohatera jakąś nieustająca mantrą utwierdzającą samego siebie, że człowiek nie jest wstanie wyjść poza obręb współczesnej cywilizacji ani się wobec niej zdystansować.

Całość jego działań jest nietrwała i przypadkowa. Wspólna jest jednak pasja sprzeciwu, pasja emocji. Tak jakby jedynym gadżetem współczesnego człowieka była tarcza emocji, tarcza wyrażania tych emocji w danej chwili w danej sekundzie. Facebook ujął to genialnie krótkimi słowami: Lubię to.

Emocje takie po chwili zanikają ale zaraz pojawiają się nowe a te stare są zapominane ale przekształcane w te nowe. Sample podawane z groove boxa tworzą dziwnie postharmonijne tło.

***

NIEZALEŻNY PROJEKT TEATRALNY 24 POSTY NA [...]

Rodrigo Garcia

Rozsypcie moje prochy w eurodisneylandzie

tlumaczenie Agnieszka Stachurska

***

24 posty na fejsie

postuje

Tomasz Radawiec

reżyseruje

Jarek Tochowicz

scenografuje

Adrianna Makarska

muza

Michał Wójcik

światło

Darek Nawrocki

obrazuje

Rafał Woźniak

wykonał dekor:

Grzegorz Bogaczyk

Panga Pang www.dramatwspolczesny.pl

5 i 6 listopada 2011,

godz. 19.00

Śródmiejski Ośrodek Kultury

ul. Mikołajska 2

31-027 Kraków

tel: 0124220814, 0124221955

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji