Artykuły

Warszawa. Spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury

Poprawić dostęp do kultury dla mieszkańców Warszawy - to jeden z celów Warszawskich Obywateli Kultury, których spotkanie założycielskie zaplanowano na sobotę. Ruch ma skupiać m.in. działaczy organizacji pozarządowych i przedstawicieli placówek kulturalnych.

- Warszawscy Obywatele Kultury to ruch nawiązujący do idei ogólnopolskiego ruchu Obywateli Kultury, ale skupiony na problemach stolicy i inicjowany wspólnie przez różne stołeczne środowiska ludzi kultury - poinformowała PAP Aldona Machnowska-Góra z grupy Inicjatywa Warszawa 2020, zaangażowanej w powstanie ruchu.

Spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. Zaprezentowany zostanie Program Rozwoju Kultury w Warszawie do roku 2020, pt. "Miasto Kultury i Obywateli" - dokument wypracowany wspólnie przez władze miasta i stronę społeczną podczas konsultacji. Projekt dokumentu ma też zostać przedstawiony w przyszłości Radzie m.st. Warszawy.

W Programie Rozwoju Kultury położono nacisk na zaangażowanie obywateli w kulturę jako twórców i odbiorców. Jak zapisano w dokumencie słabą stroną warszawskiej oferty kulturalnej jest fakt, że nie jest ona - w większości przypadków - przystosowana do możliwości uczestnictwa osób np. niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z małymi dziećmi.

- Mieszkańcom Warszawy brakuje miejsc - zwłaszcza w dzielnicach odległych od centrum, w których nie byliby tylko biernymi konsumentami kultury, ale też jej aktywnymi współtwórcami - napisano w dokumencie.

Warszawscy Obywatele Kultury proponują m.in. tworzenie lokalnych rad kultury, umożliwiających włączanie społeczności w budowanie oferty kulturalnej; wspieranie przez samorząd i instytucje miejskie inicjatyw mieszkańców (np. osiedlowe świetlice, projekty artystyczne, spotkania miłośników książek); przystosowanie oferty kulturalnej dla różnych grup odbiorców - np. niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi oraz kulturalną kartę miejską ułatwiającą uczestnictwo w kulturze (np. poprzez system zniżek).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji