Artykuły

Warszawa. Zostań Warszawskim Obywatelem Kultury

Społeczny ruch Obywatele Kultury już pokazał, że potrafi wywrzeć presję na rządzących. Powstają teraz jego lokalne odpowiedniki. W sobotę (29 października) w Pałacu Kultury rozpoczną działalność Warszawscy Obywatele Kultury.

Każdy jest mile widziany: dyrektorzy dużych instytucji kulturalnych, szefowie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, artyści, widzowie. Każdy, komu nie jest obojętne, jak funkcjonuje warszawska kultura. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jakie reformy należałoby zainicjować, jakie cele wyznaczyć.

Marcel Andino-Velez, Muzeum Sztuki Nowoczesnej: - Kluczowa jest integracja środowiska. Musimy realnie ocenić, jaki mamy potencjał, co z naszego doświadczenia i wiedzy może zostać wykorzystane do wspólnej pracy na rzecz tworzenia nowoczesnej polityki kulturalnej w Warszawie. A najważniejsza jest moim zdaniem kwestia wzięcia odpowiedzialności. Powołujemy Warszawskich Obywateli Kultury nie po to, żeby wspólnie narzekać, bo to jest bardzo frustrujące, ale by tworzyć konkretne propozycje, prowadzić systematyczny, konstruktywny dialog - między sobą i z władzami. Długofalowym celem działalności Warszawskich Obywateli Kultury powinno być zwiększenie dostępności kultury dla zwykłych mieszkańców, współdziałanie z miastem na rzecz nowoczesnej edukacji kulturalnej - to się wszystkim opłaci najbardziej.

Bogna Świątkowska, fundacja Bęc Zmiana: - W obywatelskim ruchu nadzieja! Od ogłoszenia wyniku konkursu o tytuł ESK 2016 minęło parę miesięcy. Nie doczekaliśmy się raportu merytorycznego. Prośby o ewaluację wysyłane do pani prezydent pozostają bez odpowiedzi. Do wiadomości publicznej przekazano jedynie rozliczenie, które rozliczeniem nie jest, bo miesza wydatki planowane z faktycznymi i ogólnie rodzi pytanie o to, dlaczego urzędnicy stosują podwójne standardy: inne, gdy rozliczają swoje działania, a inne, gdy rozliczają podległe im instytucje czy organizacje pozarządowe. Przygotowywany od wiosny Program Rozwoju Kultury w Warszawie do roku 2020 nie może znowu utknąć w szufladach. Jedynie zaangażowanie nie tylko środowisk związanych z produkcją kultury, ale też mieszkańców, którzy bez kultury nie wyobrażają sobie swojego miasta, może pokazać, że Warszawa nie odpuszcza.

Katarzyna Szustow, Teatr Dramatyczny: - Odgórne zarządzanie kulturą się kończy. Stare narzędzia przestały działać. Często dyrektorzy instytucji i jej odbiorcy są bardziej świadomi misji publicznej niż publiczna władza. Jako przedstawicielka największego miejskiego teatru, który w okresie czterech lat stracił 28 proc. dotacji (ok. 3 mln zł) mam wrażenie, że sama władza nie wie, czego oczekiwać od publicznych instytucji kultury, nie wie, jak bronić się przed postępującą komercjalizacją, boi się podejmowania koniecznych reform mających na celu restrukturyzację teatrów miejskich. Połączenie sił organizacji pozarządowych i kadry zarządzającej instytucjami miejskimi jest nadzieją na podjęcie realnych zmian. Dlatego z wielką nadzieją czekam na sobotnie spotkanie.

Aldona Machnowska-Góra, Inicjatywa Warszawa 2020, przewodnicząca KDS ds. Kultury: - W Warszawie z kulturą nie jest dobrze, raczej jest źle, a wszystko wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej. Musimy dopilnować, żeby deklarowane zmiany wreszcie stały się faktem. Dlatego w sobotę trzeba być na spotkaniu i dać głos - swojego niezadowolenia albo poparcia. To też okazja do integracji różnych środowisk, bo do tej pory raczej pracowaliśmy w podgrupach: organizacje pozarządowe w komisjach dialogu społecznego, domy kultury w swoim gronie, teatry pozamykane w towarzyskich układach. Wystarczy trochę dobrej woli, żeby zrozumieć, że nie jesteśmy dla siebie konkurencją, a cele mamy te same: podniesienie rangi kultury w Warszawie, zreformowanie systemu zarządzania, więcej przejrzystości w decyzjach podejmowanych przez miasto. Poważne myślenie o kulturze to także środki finansowe - nie można bez końca ciąć wydatków na kulturę. Budowę drogi można przerwać na dwa lata, a potem ją kontynuować. Kultura jest procesem, którego nie można "odłożyć na lepsze czasy".

* Sobota, 29 października, godz. 14 - spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury w Sali Kisielewskiego PKiN, wejście bezpośrednio z placu od strony Teatru Studio; obywatelekultury.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji