Artykuły

TVP. Teatr Telewizji będzie emitować spektakle na żywo

W najbliższy poniedziałek Teatr Telewizji pokaże pierwsze od kilkudziesięciu lat przedstawienie realizowane na żywo. Będzie ono emitowane w kanałach telewizji publicznej i po raz pierwszy w historii - także w internecie - poinformowała w czwartek TVP.

Teatr Telewizji powraca do emitowania przedstawień na żywo po ponad półwieczu. Ruszył w rok po rozpoczęciu nadawania przez TVP; na żywo transmitowana była wówczas większość spektakli telewizyjnej sceny. Stopniowo rezygnowano z tej formy, na rzecz emisji "bezpieczniejszych", wcześniej nagranych i zmontowanych materiałów.

Poniedziałkowym spektaklem będzie "Boska!" Petera Quiltera w reżyserii Andrzeja Domagalika. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 20.30. Będzie można je obejrzeć w TVP1, w najwyższej jakości obrazu w kanale TVP HD, a także w internecie, na stronie boska.tvp.pl. Do dyspozycji internautów dostępna będzie wersja reżyserska oraz ujęcia z trzech innych kamer śledzących grę aktorów.

- To niezwykłe wydarzenie. Do tej pory żadna telewizja w Polsce nie poszerzała grona odbiorców wysokiej kultury o internautów. Telewizja Polska dzięki takiemu przedsięwzięciu udowadnia, że jest innowacyjna i otwarta na nowych widzów - ocenił prezes TVP Juliusz Braun.

Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska powiedziała PAP, że to pierwszy z cyklu spektakli, jakie TVP zamierza zrealizować w takiej formule. Kolejny być może pojawi się jeszcze w tym roku, jednak TVP nie ujawnia, jaka będzie to sztuka.

"Boska!" grana jest w warszawskim Teatrze Polonia już czwarty sezon przy pełnej widowni. Krystyna Janda wciela się w spektaklu w rolę Amerykanki Florence Foster Jenkins (1868-1944) która zapisała się w historii jako najgorsza śpiewaczka operowa świata, osoba pozbawiona talentu, ale zupełnie tego faktu nieprzyjmująca do wiadomości, do tego na tyle bogata, by nagrywać i organizować sobie recitale. Stała się ona postacią kultową, występowała, niemiłosiernie fałszując, w największych salach operowych świata przy komplecie widowni.

- To historia o tym, że warto walczyć o spełnienie marzeń, nawet tych najdziwniejszych. Podczas transmisji spektaklu, która będzie miała miejsce 24 października, kamera pokaże także aktorów w garderobie, jak przechodzą od prywatności do gry, wchodzą w graną przez siebie rolę. W studiu będzie też oczywiście publiczność, której reakcje pozwolą telewidzowi doświadczyć prawdziwych teatralnych emocji, niepowtarzalności każdego spektaklu - podkreśliła Janda.

Od grudnia 1952 r. w TVP nadawano na żywo - ze studia przy ul. Ratuszowej w Warszawie - fragmenty przedstawień granych na stołecznych scenach. Pierwsze pełne widowisko teatralne, przygotowane specjalnie dla telewizji, pokazano 6 listopada 1953 r. Było to "Okno w lesie" Leonida Rachmanowa i Jewgienija Ryssa w reżyserii Józefa Słotwińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji