Artykuły

Gdańsk. 50 lat teatrzyku Bim-Bom

Dziś w Klubie Kwadratowa Studencki Teatrzyk BIM-BOM świętować będzie 50-lecie swego powstania. Udział w jubileuszowej imprezie zapowiedziało przeszło trzydzieści osób z osiemdziesięciu - tylu studentów przewinęło się przez zespół w ciągu niespełna trzech lat jego działalności.

Prapremiera pierwszego programu słynnej grupy (złożonej ze studentów Politechniki Gdańskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i pojedynczych przyszłych medyków) pt. "Ahaaa" odbyła się w Teatrze Miniatura w maju 1955. Początki BIM-BOM-u sięgają jednak wiosny 1954 roku, kiedy Andrzej Cybulski, szef pionu kultury Związku Studentów Polskich przy Politechnice Gdańskiej, ogłosił, że tworzy Studencki Zespół Satyryków i czeka na chętnych. Na wyznaczonym spotkaniu pojawił się Zbigniew Cybulski [na zdjęciu], aktor oddelegowany z Teatru Wybrzeże na stanowisko instruktora kulturalno-oświatowego Rady Uczelnianej ZSP. Uczestnikom spotkania zadał pracę domową - przedstawić coś z życia politechniki i pokazać to bez słów.

I tak już zostało, warszawski Studencki Teatr Satyry walczył z systemem ostrym słowem, BIM-BOM - symbolami i delikatnymi aluzjami zawsze zrozumiałymi dla czujnej publiczności. Przykłady: pantomima "Żądza władzy" z programu "Radość poważna" - gdzie na pierwszym podeście stoi Napoleon, nieco wyżej Hitler, najwyżej Stalin, a nad nim już tylko szubienica. Albo zestawienie z tego samego programu: postacie kogutów - piejący zza biurek cwaniacy i karierowicze versus kataryniarze - młodzi marzyciele.

- Gdy dziesięć lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy, uznaliśmy że trudno byłoby dziś wznawiać słowa z tamtych lat - mówi Tadeusz Chrzanowski, członek zespołu i organizator dzisiejszego spotkania. - Nie ma możliwości, by powtórzyć tamten nastrój. Dziś spojrzenie młodych jest inne - nie ma studenckiej zabawy bez głośniej muzyki i piwa.

Swoisty most pokoleń postarają się zbudować dzisiejsi spadkobiercy BIM-BOM-u - działający na Politechnice Gdańskiej teatr Biuro Myśli Twórczej odśpiewa kilka bimbomowych piosenek.

Klub Kwadratowa, Gdańsk, ul. Siedlicka 4, początek spotkania o godz. 13.45, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji