Artykuły

Poznań. Edward Warzecha nie żyje

5 października 2011 r. w wieku 74 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Edward Warzecha, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu.

Edward Warzecha był aktorem teatralnym i filmowym, absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi (obecnie PWSFTviT). Współpracował z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Nowym w Poznaniu i Teatrem Polskim w Poznaniu.

W swojej długiej karierze aktorskiej, miał okazję stworzyć wiele ciekawych ról, m.in. Czarneckiego w "Braciach" Zdzisława Wróbla ( reż. Z. Wojdan), Gebhra w " W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza (reż. A. Gąssowski), Leila w "Bliźniakach z Wenecji" Carlo Goldoniego (reż. B. Hussakowski), Basilia w "Weselu Figara" Pierre Beaumarchais (M. Okopiński), Kleanta w "Świętoszku" Moliera (J.Pieńkiewicz), Chybcika w "Dwóch panach z Werony" Williama Shakespeare`a (reż. L. Wojciechowski), Swidrygajłowa w "Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego (reż. R. Kordziński), Paula Ribandela w "Balu manekinów" B. Jasieńskiego (reż. R. Kordzińskiego), Ragnara Brovika w "Budowniczym Solnessie" H. Ibsena (reż. R. Kordziński), Amiensa w "Jak wam się podoba" Williama Shakespeare`a (reż. J. Nyczak), Dolizura w "Szkole błaznów" Michaela de Ghelderode (reż. C. Drzewiecki), Hrabiego Oxford w "Ryszardzie III" Williama Shakespeare`a (reż. J. Hoffman), Łuki Łukicza Chłopowa w "Rewizorze" Mikołaja Gogola (I. Cywińska), Księdza Kleanta w "Jeziorze Bodeńskim" Stanisława Dygata (reż. I. Cywińska).

W Teatrze Polskim w Poznaniu widzom zaprezentował się m.in. w spektaklach: "Czego nie widać" Michaela Frayna w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego (Selsdon Mowbray), "Nasze miasto" Thorntona Wildera w reżyserii Jana Błeszyńskiego (Szymon Stimson), "Decameron" Giovanniego Boccaccio w reżyserii Jacka Bunscha, "Pan Jowialski" Aleksandra Fredry w reżyserii Romana Kordzińskiego (Pan Jowialski), "Woyzeck" Georga Buchnera w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza (Doktor), "Juliusz Cezar" Williama Shakespeare`a w reżyserii Jerzego Golińskiego (Ligariusz), "Wieczór kawalerski" Robina Hawdona w reżyserii Pawła Pitery (Dupont), "Dziady drezdeńskie" Adama Mickiewicza w reżyserii Macieja Prusa (Bajkow), "Córki King Konga" Theresii Walsera w reżyserii Rafała Sabary (Pan Albert), "Hamlet Wtóry" Romana Jaworskiego w reżyserii Macieja Prusa (Atanazy hrabia Snobek), "Roberto Zucco" B.-M. Koltesa w reżyserii Paweła Wodzińskiego (Starszy Pan), "Terroryzmie" Władimira i Olega Priesniakowów w reżyserii Pawła Łysaka (Antyterrorysta V) , "Procesie" Franza Kafki w reżyserii Marka Fiedora (Stary/Menel/Mecenas Huld), "Biesach" Fiodora Dostojewskiego tego samego reżysera (Profesor), adaptacji powieści Josepha Conrada "W oczach Zachodu" w reżyserii Mateusza Bednarkiewicza (Pan K.).

Artysta wyreżyserował także dwa przedstawienia: "Tajemniczy ogród" F. Burnett oraz "Przygody Pinokia" wg Carlo Collodiego.

Grał także w spektaklach teatru telewizji: "Ostatnie dni" Michała Bułhakowa w reżyserii Macieja Wojtyszki (Rakijew), "Mindowe" Juliusza Słowackiego w reżyserii Bernarda Forda-Hanaoki (Heidenrich), "Rogacz wspaniały" Fernanda Crommelyncka w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (Estrugo), "Ciemności kryją ziemię" Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Izabelli Cywińskiej (Alvaro). Artysta wystąpił także w trzech produkcjach filmowych: "Umarli rzucają cień" w reż. Juliana Dziedziny, "Ojciec królowej" w reż. Wojciecha Solarza oraz "New York- czwarta rano" w reż. Krzysztofa Krauze.

Ostatnio w Teatrze Polskim w Poznaniu aktor grał w "Szarańczy" Biljany Srbljanović w reż. Pawła Szkotaka (Simić) oraz "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa w reż. Grigorija Lifanowa (Bufetowy Sokow, Nikołaj Iwanowicz).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji