Artykuły

Opowiadanie króla Wysp Hebanowych

"Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" w reż. Ireny Dragan w Teatrze Kubuś w Kielcach. Pisze Grażyna Jachimkowska na portalu Wrota Świętokrzyskie.

Irena Dragan - dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" na podsumowanie swej artystycznej, baśniowej działalności przygotowała nie lada gratkę - teatralną adaptację jednej z najciekawszych, inspirowanych kulturą Persji "Klechd Sezamowych" Bolesława Leśmiana. Znam tę opowieść z dzieciństwa - często słuchałam jej z płyty, odtwarzanej na starym adapterze. Współczesna młoda widownia ma okazję poznać klechdę w wersji zdecydowanie pełnej, ale nie zamykającej pola wyobraźni - do tekstu dołącza ciekawa muzyka, elementy multimedialne, stroje i dobrze prowadzone lalki.

Nie ma czasu na nudę podczas spektaklu - choć sama opowieść jest nieco długa, to nie męczy widzów, historię biednego rybaka i jego spotkania z dżinem - geniuszem opowiada kwartet bardzo damski na dodatek w bardzo ciekawie przygotowanych kostiumach i z elementami orientalnej choreografii. To właśnie aktorzy kreują scenografię - umiejętnie sterując przesuwanymi planszami, prezentując to pałac sułtana, to zaczarowane jezioro czy też ogrody Chryzeidy.

W spektaklu istnieją dwa plany - żywy i lalkowy. Dodatkową atrakcją i elementem mocno nowoczesnym są prezentacje multimedialne oraz żywa muzyka.

Spektakl, przygotowany przez dyrektor Irenę Dragan na zakończenie swojej pracy artystycznej w kieleckim teatrze jest swoistym zamknięciem jej poszukiwań, sposobów na kreowanie teatralnej rzeczywistości, inspiracji kulturą Wschodu. Z baśniami arabskimi kielecka publiczność jest już zaznajomiona - m.in. dzięki spektaklowi "Baśń o pięknej Parysadzie" , "Baśń o rumaku zaklętym", "Alibaba i 40 rozbójników".

Opowieść ta dedykowana jest wszystkim miłośnikom dobrej zabawy - młodsi będą z zainteresowaniem obserwować dzieje bohaterów i słuchać opowieści, w której zło jest ukarane, a nagradzana jest dobroć, mądrość, wierność. Starszych zainteresuje choreografia, ruch sceniczny i scenografia.

Zapraszam jeszcze raz do teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji