Artykuły

Pomorska antypromocja teatru

List otwarty Romana Pawłowskiego (Gazeta Wyborcza) do Arkadiusza Rybickiego, dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w sprawie nominacji do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Szanowny Panie. Informacja o nowej formule Pomorskiej Nagrody Artystycznej bardzo mnie zaskoczyła. Czy decyzja, aby przyznawać tylko trzy nagrody dla wszystkich dyscyplin sztuki oznacza, że zlikwidowaliście Państwo osobne nagrody w dziedzinie teatru? Byłaby to niepowetowana strata dla pomorskiego środowiska teatralnego. Nagrody teatralne marszałka, a wcześniej wojewody gdańskiego były potwierdzeniem wysokiej pozycji teatru w lokalnej społeczności i dla ludzi teatru miały olbrzymie znaczenie. Teraz Pomorze będzie jedynym liczącym się ośrodkiem teatralnym w Polsce, pozbawionym swoich nagród w dziedzinie teatru, choć mają je Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk czy Łódź.

Jak słusznie pisze Pan w swoim liście, ludzie rzeczywiście "czekają na informacje o wyróżnieniach dla artystów", tym razem jednak mogą się nie doczekać. Wskazują na to nominacje, wśród których nie znalazł się ani jeden spektakl ani jednego teatru dramatycznego z Pomorza, choć wiele z nich zdobyło rozgłos w kraju i zagranicą. Argument o dewaluacji nagród jest mało przekonujący jeśli wziąć pod uwagę wysokość nowej nagrody - 10 tysięcy złotych. Przy dochodach województwa, sięgających 300 mln złotych suma ta nie może być powodem do dumy. Marszałek województwa pomorskiego zarabia więcej przez miesiąc, jak wskazuje jego oświadczenie majątkowe.

Wszystko to wywołuje raczej przygnębienie, niż radość. Trudno mi razem z Państwem cieszyć się nagrodami, które w gruncie rzeczy są antypromocją bliskiej mi dziedziny sztuki.

Z wyrazami szacunku, Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza - Dział Kultury.

Na zdjęciu: "Ślub" w reż. Waldemara Śmigasiewicza, Nowy Teatr, Słupsk 2005.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji