Artykuły

Feliks Falk reżyseruje sztukę Millera

NA scenie Teatru "Wybrzeże" w Gdańsku zostanie dzisiaj wystawiony premierowy spektakl pt. "Śmierć komiwojażera" Artura Millera w reżyserii znanego polskiego reżysera filmowego Feliksa Falka.

Na dzień przed premierą Feliks Falk powiedział "GG": Jak zwykle ten ostatni okres przygotowań i prób jest pełnym niepewności i nerwowości z kilku powodów. Po pierwsze, nie wiadomo do końca czy sztuka dotrze do publiczności, trafi w swój czas i czy aktorzy dobrze zagrają. Sam w ostatnim momencie stwierdziłem, że początek sztuki jest zbyt długi i statyczny i na kilka dni przed końcem prób wyraźnie go skróciłem.

Zawsze przed premierą ogarnia mnie niepokój z powodów czysto produkcyjno-technicznych. Obawiam się np. tak prozaicznej rzeczy jak migotanie świetlówek - które tak właśnie reagują po włączeniu - zwłaszcza w momencie największego napięcia scenicznego. Albo, że akustyk nie wejdzie z muzyką we właściwych momentach. Wprawdzie Teatr "Wybrzeże" wygląda na nowoczesny gmach, niestety nie posiada kabiny akustycznej związanej bezpośrednio ze sceną. Stąd akustyk nie bardzo słyszy co się dzieje na scenie i właściwa synchronizacja jest tutaj prawdziwym wysiękiem.

Zależało mi bardzo na tym, żeby już podczas drugiej (a nie trzeciej, jak to jest w zwyczaju) próby generalnej wprowadzić na widownię publiczność, bo uważam, że w zależności od jej reakcji można skorygować nastroje, rytmy. I udało się już na II próbie wypełnić jeden rząd młodzieżą, byli jednak zbyt stremowani by spontanicznie zareagować.

W "Śmierci komiwojażera" w rolach głównych zobaczymy Jerzego Łapińskiego, Wandę Neuman, Mirosława Bakę i Krzysztofa Gordona. Reżyser nie miał większych wątpliwości przy doborze obsady, ponieważ możliwości tych aktorów znał z ich wcześniejszych ról filmowych. Wprawdzie przed premierą F. Falk wzbrania się przed oceną poszczególnych ról, ale zapowiadają się trzy wybitne kreacje.

Scenografię do sztuki przygotowali Łucja i Bruno Sobczakowie, zaś muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Muzyka J.K. Pawluśkiewicza jest rewelacyjna i już druga próba generalna dowiodła, że autentycznie wzrusza publiczność, zwłaszcza w zakończeniu II aktu.

Premiera "Śmierci komiwojażera" odbędzie się dzisiaj, w piątek o godz. 19 w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji