Artykuły

Szczecin. "Noc". Pierwsza w sezonie premiera w Polskim

Rzecz o barbarzyńcach, utartych schematach, kalkach, którymi posługujemy się w relacjach z innymi, oraz o względności postrzegania. Teatr Polski pokaże pierwszą w tym sezonie premierę: "Noc, czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna" Andrzeja Stasiuka.

Tekst powstał w 2005 r. Nietypowy jak na Stasiuka, bo to dramat. Jeden z dwóch, jakie w ogóle napisał.

Fabuła jest pozornie prosta. Polski złodziej zostaje zastrzelony przez niemieckiego jubilera podczas próby kradzieży. Ale bogaty właściciel sklepu (w tej roli Jacek Polaczek) dostaje podczas napadu zawału. Lekarze decydują się na przeszczep serce zastrzelonego Polaka.

Ale sprawy się komplikują. Z ciała zmarłego wydobywa się dusza (grana przez Dorotę Chrulską), bohaterowie odwiedzają stypę, przechodzą do innych rzeczywistości. - W nocy wszystko jest bardziej dziwne, niesamowite, metafizyczne - mówi Julia Wernio, reżyserka sztuki. - Wydarzenia wymykają się racjonalności, sen miesza się z rzeczywistością.

Fabuła jest tu pretekstem do pokazania uniwersalnych prawd o nas samych, o schematach, o postrzeganiu drugiego człowieka.

- Ten tekst jest do bólu prawdziwy - mówi Krzysztof Bauman, który wciela się w rolę ciała zastrzelonego złodzieja. - Jest o tym, jak potrafimy doklejać etykiety, jak stosujemy w życiu mentalne kalki, które są w nas wprasowane. Stasiuk tak pięknie to wydobywa, potrafi nazwać. Mimo języka, który jest momentami bardzo dosadny, widać w tym dużą wrażliwość artystyczną.

Ponieważ, jak mówi Elżbieta Wernio, autorka scenografii, mamy do czynienia z historią o wędrówce i poszukiwaniu, głównym miejscem akcji jest opuszczone lotnisko. Bo to symbol nieskończoności, powtarzalności, podróży, pokonywania granic. Są też czysto teatralne przejścia do innych rzeczywistości. Szczegółów twórcy spektaklu zdradzać nie chcą, by nie psuć niespodzianki.

Dziś na dużej scenie Teatru Polskiego odbędzie się pokaz przedpremierowy. Właściwa premiera - 10 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji