Artykuły

Rodzynki w cieście (fragm.)

Kolejnym osiągnięciem Teatru Telewizji była sztuka M. Fri­scha ,,Biedermann i podpalacze". Niedawno - znów w ramach Festiwalu Teatrów - oglądaliśmy sztuką Hofmanna "Pokój z nie-krępującym wejściem", która to sztuka pełna jest sytuacji analo­gicznych. Tak samo spokój mie­szczańskiego domu zakłócony zostaje nagle przez dziwną wizy­tę... W sztuce Frischa - (która zrobiła zresztą światową karie­rę) do domu poczciwej mie­szczańskiej pary "wprowadzili się" panowie Schmitz i Eisenring. Jak reagują państwo Bie­dermann na gwałt, agresję i brutalność? - za wszelką cenę pragną spokoju, ustępują więc wobec kolejnych żądań.

Sztuka Frischa jest próbą uka­zania konsekwencji, do jakich prowadzi oportunizm - jest więc sztuką sensu stricto polityczną i bez trudu odnajdujemy w niej aluzje do Niemiec faszystow­skich. Szwajcarski pisarz próbuje przeprowadzić analizę procesu społecznego w efekcie którego w spokojnych mieszczańskich Niemczech doszedł do władzy Hitler.

Spektakl otrzymał znakomitą obsadę aktorską (M. Pawlikow­ski, M. Czechowicz, A. Łapicki) i został przez Erwina Axera trafnie zrealizowany w konwen­cji moralitetu. Było to mądre i ciekawe przedstawienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji