Artykuły

Sopot. "Grzegorz Dyndała" na Scenie Kameralnej

29 lipca, o godzinie 19, na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera sztuki "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony", przedstawienia przygotowanego dla Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim.

- Żenimy się w nagłym porywie desperacji, a potem pokutujemy przez całe życie - mówi tytułowy bohater sztuki. U Moliera bogaty chłop Grzegorz Dyndała przez próżność i snobizm żeni się z córką szlachcica, który dla pieniędzy wydaje ją za Grzegorza. Po ślubie jednak lekceważą go i gardzą nim jego utytułowani teściowie, wzgardzą nim młoda, piękna żona, która go zdradza bez skrupułów. W nowej wersji nierówności między Grzegorzem Dyndała a teściami, państwem de Dupek i żoną wynikają z tego, że oni są Europejczykami, a on prostym chłopem. Toteż na scenie mamy stóg siana ze sztucznym bocianem, a za sceną prawdziwą krowę, która rycząc, protestuje przeciwko zbyt swobodnemu traktowaniu tekstu Moliera. Moim zdaniem, ryczy niesłusznie, gdyż mimo pewnych nielogiczności i dziwactw spektakl jest świeży i dowcipny. W roli tytułowej Krzysztof Matuszewski.

29 lipca, o godzinie 19, na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera sztuki "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony", przedstawienia przygotowanego dla Sceny Letniej teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji