Artykuły

Warszawa. O mandat senatorski powalczą aktorzy, reżyserzy, artyści

Znani politycy i artyści powalczą o mandat do Senatu w Warszawie. PO stawia m.in. na reżyserkę filmową i teatralną Izabellę Cywińską-Michałowską; PiS - na aktorki: Katarzynę Łaniewską i Annę Chodakowską, SLD poprze Andrzeja Celińskiego i Marka Borowskiego.

Po środowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wiadomo już, że w jesiennych wyborach parlamentarnych senatorów będziemy wybierać w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych - każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w danym okręgu; również wyborca będzie mógł oddać głos tylko na jednego kandydata.

Wygrana w stolicy, która została podzielona na cztery jednomandatowe okręgi, ma dla partii politycznych znaczenie prestiżowe.

Z PSL "ktoś pokroju Wojewódzkiego"

W okręgu wyborczym obejmującym Pragę Południe, Pragę Północ, Targówek i Wesołą do walki o mandat senatorski staną m.in. popierany zarówno przez PO i SLD były marszałek Sejmu, założyciel Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski oraz kandydat PiS - wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, sprawujący nieprzerwanie mandat od 1989 roku.

PSL z kolei zamierza wystawić w tym okręgu osobę związaną ze światem kultury i showbiznesu. - To będzie ktoś pokroju Kuby Wojewódzkiego, ale na pewno nie on sam - powiedział szef mazowieckiego PSL Artur Andrysiak. Jak podkreślił, kandydat zostanie oficjalnie przedstawiony 26 lipca, po zatwierdzeniu list przez zarząd partii.

W okręgu w skład którego wchodzą: Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów kandydować będą: z listy PO obecny przewodniczący klubu senackiego Platformy, b. rektor SGH Marek Rocki oraz popierany przez SLD działacz opozycji demokratycznej, obecnie poseł niezrzeszony, Andrzej Celiński, który był senatorem I i II kadencji.

Z telewizji i teatru do Senatu

Tymczasem PiS w tym okręgu reprezentować ma aktorka filmowa i teatralna Anna Chodakowska. Chodakowska w 2010 r. weszła w skład warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta. PSL postawi na b. kandydatkę tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego Walentynę Rakiel-Czarnecką.

Na Białołęce, Bielanach, Śródmieściu i Żoliborzu na pewno o mandat ubiegać się będzie obecna senator PO Barbara Borys-Damięcka. Zarówno PiS jak i PSL nie podjęły jeszcze decyzji, kogo wystawić do Senatu w tym okręgu. Zarząd SLD postanowił, że nie wystawi żadnego kandydata.

O mandat w okręgu obejmującym Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę powalczą głównie kobiety. PO reprezentować będzie reżyserka filmowa i teatralna Izabella Cywińska-Michałowska [na zdjęciu], a PiS - znana aktorka serialowa Katarzyna Łaniewska. Podobno PSL także postawi na kobietę, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

PJN poprze inicjatywę Dutkiewicza?

Jedyną partią parlamentarną, która jeszcze nie podjęła decyzji ws. wyborów do Senatu, jest PJN. Jak powiedział szef klubu PJN Paweł Poncyljusz, w partii nie podjęto jeszcze żadnych decyzji w sprawie wystawienia kandydatów do Senatu w Warszawie. W lipcu PJN zapowiedział, że w wielu przypadkach będzie popierać kandydatów ruchu "Obywatele do Senatu", powołanego przez prezydentów niektórych miast.

Swoich kandydatów wystawią w Warszawie także prezydenci miast - inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu", którzy obecnie kompletują listy kandydatów do Senatu w całym kraju. W czwartek w Warszawie w tym celu przebywał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który zapowiedział, że kandydaci ruchu będą "bezkonkurencyjni" dla innych partii. Jak powiedział Dutkiewicz, nazwiska kandydatów ruchu do Senatu zostaną przedstawione w połowie sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji