Artykuły

Bydgoszcz. Powstanie Monitor Kultury Miast Polskich

Powstanie Monitor Kultury Miast Polskich, czyli strona internetowa poświęcona realizacji zapowiedzi i deklaracji miast uczestniczących w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016.

O projekcie w sobotę w Bydgoszczy dyskutowali uczestnicy ruchu Obywatele Kultury i przedstawiciele miast starających się o tytuł ESK 2016 - samorządowcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych.

- Konkurs ESK 2016 wyzwolił we wszystkich miastach wiele energii i zapału, zaowocował inicjatywami. Miasta zapowiedziały, że będą realizować strategie przyjęte w czasie starań o tytuł stolicy kultury. Monitor ma służyć przyglądaniu się, w jaki sposób przez najbliższe trzy lata, do wyborów samorządowych, władze będą realizowały swe obietnice. Monitor ma służyć kontroli poczynań władzy -

powiedziała liderka ruchu Obywatele Kultury, wicedyrektor Muzeum Narodowego Beata Chmiel.

Podkreśliła, że zawarty niedawno Pakt dla Kultury jest niesłychanie istotny, "ale stwarza tylko ramy, a te ramy muszą być wypełnione w miastach".

W spotkaniu, które odbywało się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, uczestniczyło ponad sto osób. Obecni byli m.in. uczestnicy ruchu Obywatele Kultury, dyrektor Instytutu Filmowego Agnieszka Odorowicz i dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

Podczas trzygodzinnej debaty uczestnicy sformułowali listę postulatów dotyczących kultury, zwłaszcza w miastach. Wskazywali m.in. na konieczność zwiększenia środków na kulturę w budżetach miast o 1 procent na przykład w ciągu roku, prowadzenie debat na temat podziału pieniędzy

budżetowych na kulturę, opracowywanie strategii kulturalnej miast, włączanie do działań mieszkańców, opracowanie zbioru dobrych praktyk.

Wbrew zachętom organizatorów spotkania nie udało się stworzyć listy kryteriów, w oparciu o jakie miałby być prowadzony Monitor Kultury Miast Polskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji