Artykuły

Kraków. "Alleluja" Cohena w hołdzie Maciejowi Zembatemu

Pieśń Leonarda Cohena "Alleluja" zabrzmiała w piątek kilka minut po godzinie 14.00 z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Wykonanie było hołdem złożonym zmarłemu poecie i satyrykowi, Maciejowi Zembatemu, którego pogrzeb właśnie rozpoczynał się w Warszawie.

Po odegraniu przez strażaka tradycyjnego hejnału, krakowski trębacz jazzowy Tomasz Kudyk zagrał utwór Cohena. Kanadyjski bard był ulubionym pieśniarzem Zembatego, który przetłumaczył na język polski i wykonywał wiele jego pieśni.

Wydarzenie zorganizowała i transmitowała na swojej antenie radiowa "Trójka". Zembaty przez wiele lat współpracował z tą rozgłośnią.

Wykonanie nawiązuje do wydarzenia z kwietnia 1997 roku. Po śmierci twórcy Piwnicy Pod Baranami Piotra Skrzyneckiego, do redakcji Trójki przyszedł Maciej Zembaty. Zaproponował by w dniu pogrzebu artysty ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki Tomasz Stańko zagrał hejnał, na co dzień wykonywany w Krakowie z Wieży Mariackiej. Pomysł został zrealizowany.

Maciej Zembaty, poeta, satyryk, reżyser radiowy i tłumacz poezji Cohena zmarł 27 czerwca w Warszawie w wieku 67 lat. Przez wielu uważany był za klasyka polskiego czarnego humoru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji