Artykuły

Bydgoszcz. Paweł Łysak w Radzie ds. Paktu dla Kultury

Dyrektor bydgoskiego teatru Paweł Łysak znalazł się wśród 20 osób, które będą decydować o polskiej kulturze. Wczoraj minister Michał Boni powołał go do Rady Zespołu ds. Paktu dla Kultury.

Łysak [na zdjęciu] jest jedynym szefem teatru, który znalazł się w tym prestiżowym gronie. W skład Rady poza nim weszli przedstawiciele administracji rządowej oraz organizacji kulturalnych i społecznych, m.in. reżyserka Agnieszka Holland, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie Maciej Nowak, ekonomista prof. Jerzy Hausner czy Agnieszka Odorowicz - dyrektor Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

- To dla mnie duże wyróżnienie, a zarazem ogromna odpowiedzialność - mówi Łysak. - Od naszych pomysłów i inicjatyw będzie wiele zależeć.

Powołanie Zespołu jest jednym z postanowień Paktu dla Kultury, podpisanego przez premiera i ruch społeczny Obywatele Kultury w maju tego roku. Dokument zakłada, że wydatki na kulturę z budżetu państwa mają wzrosnąć o co najmniej jeden procent do 2015 r. Zebrane w ten sposób pieniądze mają wspomóc działalność takich instytucji jak muzea, biblioteki czy filharmonie, ale też badania nad kulturą i czytelnictwem w Polsce i programy edukacyjne na wszystkich szczeblach edukacji.

- Na pewno zajmiemy się inicjatywami legislacyjnymi, sprawami dotyczącymi mediów publicznych, edukacji kulturalnej, a także równości dostępu do środków publicznych - wylicza Łysak. - Ale to dopiero początek pracy nad zmianami na lepsze. Obecność Łysaka w zespole eksperckim może korzystnie wpłynąć na rozwój kultury również w Bydgoszczy. Część osób zasiadających z nim w Radzie już za dwa tygodnie przyjedzie do Teatru Polskiego, żeby porozmawiać o wrześniowym Bydgoskim Kongresie Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji