Artykuły

Katowice. O "Akropolis" Jerzego Grotowskiego w MŚ

Muzeum Śląskie zaprasza 9 lipca na kolejne spotkanie z cyklu "Teatralium", poświęconego przenikaniu się malarstwa, literatury i teatru w twórczości wybitnych artystów polskich.

9 lipca 2011

Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3

Stanisław Wyspiański, Jerzy Grotowski, Józef Szajna

"Akropolis" Teatr Laboratorium "13 rzędów"

16.00 - wykład prof. Dariusza Kosińskiego z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

17.00 - prezentacja filmowego zapisu spektaklu "Akropolis"

teatr telewizji - reż. James Mac Toggart, prod. Lewis Freedman dla Public Broadcaster Laboratory, New York, 1969, 82 min., na podstawie "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego

"Akropolis" według poematu dramatycznego Stanisława Wyspiańskiego (premiera w Teatrze Laboratorium 13 Rzędów w Opolu 10.10.1962 roku) to jedno z najważniejszych przedstawień teatru polskiego i światowego XX wieku. Utwór Wyspiańskiego pomyślany jest jako całościowa wizja kultury śródziemnomorskiej, której znamiennym wątkom wyznaczył poeta spotkanie na Wawelu, polskim Akropolu. Podczas nocy rezurekcyjnej schodzą postacie z arrasów, by odegrać wielkie mity i wątki antyczne i biblijne. W "Akropolis" Grotowskiego i Szajny akcja dramatu zostaje przeniesiona w realia XX-wiecznej Europy - z Wawelu, "tego polskiego Akropolu", w "plemion cmentarzysko" - rzeczywistość obozów koncentracyjnych. Wielokrotnie omawiany i interpretowany spektakl w wielu swych aspektach wciąż pozostaje nierozpoznany. Prezentacji zapisu towarzyszył będzie wykład prof. Dariusza Kosińskiego z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

reżyseria: Jerzy Grotowski

scenografia (kostiumy i rekwizyty): Józef Szajna

architektura sceniczna: Jerzy Gurawski

teatr telewizji - reżyseria: James Mac Toggart

produkcja: Lewis Freedman dla Public Broadcaster Laboratory, New York, 1969

Teatr Laboratorium "13 rzędów"

Nazwa "Teatr Laboratorium" odnosi się nie tylko do instytucji kierowanej przez Jerzego Grotowskiego, ale do całego tzw. teatralnego okresu jego twórczości, skupiającego się na realizacji przedstawień teatralnych (1959-1969), a także - do okresu kultury czynnej i Teatru Źródeł (lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku). Kierowana od 1959 roku przez Jerzego Grotowskiego i Ludwika Flaszena w Opolu instytucja artystyczna nosiła z początku nazwę Teatr 13 Rzędów. W marcu 1962 roku dodano do niej człon "Laboratorium" i od tego momentu na pieczątkach widniała nazwa: Teatr-Laboratorium "13 Rzędów". Z czasem na plakatach i w programach zrezygnowano z użycia dywizu i cudzysłowu, w wyniku czego do historii przeszły nazwy Teatr Laboratorium 13 Rzędów i Teatr Laboratorium.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji