Artykuły

Polska scena polityczna (fragm.)

W dwóch renomowanych warsza­wskich teatrach pojawiły się pod koniec sezonu sztuki, które stanowią wyłom w bulwarowym repertuarze stołecznych scen. W Teatrze Współczesnym Erwin Axer wyreżyserował "Ambasadora" Sła­womira Mrożka, w Teatrze Ateneum Ja­nusz Warmiński dał premierę sztuki Ro­nalda Harwooda "Za i przeciw". Oba przedstawienia łączy nie tylko fakt, że ich twórcy uprawiają teatr od prawie pół wie­ku i dziś stali się już klasykami. Wspólna jest dla nich ambicja mówienia ze sceny teatru o polskiej scenie politycznej.

Erwin Axer w tekście Mrożka sprzed pra­wie 15 lat odnalazł kto wie, czy nie najważ­niejszy dzisiaj, problem honoru w polityce. Grany przez Zbigniewa Zapasiewicza Am­basador broni do ostatnich sił straconej sprawy, jaką jest ochrona azylanta w sytu­acji, gdy nie jest pewne, czy w ogóle istnieje jeszcze państwo, którego na tym stanowisku postawiło. Ambasador do końca się nie pod­daje. W finale nad ogołoconą z mebli am­basadą powiewa dumnie szara flaga, a nie­ugięty dyplomata z rewolwerem w ręku czeka na ostateczny atak.

Klarowne, dobrze grane przedstawie­nie miało w Warszawie swoich konkret­nych odbiorców: na premierę zaproszono polityków, m.in. byłego ministra spraw zagranicznych Andrzeja Olechowskiego, którego wypowiedzi zainspirowały Axera do wystawienia sztuki Mrożka. Na widow­ni była też Hanna Suchocka i Janusz Korwin-Mikke. Pierwszy chyba raz od gorą­cych lat 80. teatr w sposób bezpośredni i serio mówił o polityce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji