Artykuły

Gdynia. Obywatelski Kontener Kultury

Projekt Obywatelski Kontener Kultury rozpoczął się w poniedziałek w Gdyni. W specjalnie zaadaptowanym, wypożyczonym z portu kontenerze, przez sześć dni odbywać się będą wystawy i spotkania z artystami.

Pomysłodawcą imprezy są Obywatele Kultury, nieformalny ruch społecznościowy na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Jego przedstawiciele i premier Donald Tusk podpisali 14 maja Pakt dla Kultury. Dokument ten zakłada m.in. wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r.

- Dzięki takim projektom jak Obywatelski Kontener Kultury coraz więcej ludzi ma okazję aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Od dziś zaś kontener będący jednym z symbolów nadmorskiego miasta staje się kulturalnym centrum - powiedział na konferencji prasowej inaugurującej przedsięwzięcie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Obywatelski Kontener Kultury ma charakter otwartej galerii. Będzie funkcjonował do soboty 11 czerwca w godzinach od 14 do 22 w Parku Rady Europy, naprzeciwko Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie w poniedziałek rozpoczyna się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

W programie Obywatelskiego Kontenera Kultury zaplanowano m.in. spotkania z artystami wspierającymi Obywateli Kultury, mini-wernisaże, debaty i warsztaty dla dzieci.

Gośćmi Obywatelskiego Kontenera Kultury będą m.in. muzyk Mikołaj Trzaska oraz dziennikarz i pisarz Max Cegielski.

Artystka Julita Wójcik pokaże pracę "Abażur 2010" (z wykorzystaniem szydełkowanej czarnej włóczki, drutu oraz światła), Jacek Niegoda zaprezentuje cykl fotografii pt. "Money for nothing". Wśród prac można będzie także zobaczyć instalację dźwiękową "Kropla" autorstwa Krzysztofa Topolskiego aka Arszyna, lightbox Romana Salamona "Free Tibet, Free Willy, Free Roman" oraz wideo "Duża Stina uczy się szwedzkiego Rinkeby" szwedzkiego twórcy Mattiasa Olofssona.

Współorganizatorami Obywatelskiego Kontenera Kultury, oprócz Obywateli Kultury, są też m.in. Krytyka Polityczna oraz działający na terenie Stoczni Gdańsk Instytut Sztuki Wyspa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji